Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Α' Δημοτικού

Συμμετέχουμε στο eTweening: Think ECO, Act green!

Με τη νέα χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης (σχ. έτος 2023-2024) ενημερώθηκαν για την ασφάλεια στο Διαδύκτιο καθώς τα προγράμματα eTwinning αφορούν σε ευρεία χρήση του και έπαιξαν ένα κουιζ. Σε συνέχεια των δράσεων για την ανακύκλωση υλικών και τη νέα τους χρήση, δημιούργησαν και έπαιξαν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι από απλά ανακυκλώσιμα υλικά. Ο στόχος ήταν να περνάει η μπαλίτσα από ένα κυκλάκι που επάνω του είχε έναν αριθμό κουνώντας κατάλληλα το κουτί. Έπειτα πρόσθεταν αυτόν τον αριθμό με τον αριθμό που τύχαιναν ρίχνοντας το ζάρι. Στο πλαίσιο της ενημέρωσης για την ανακύκλωση έγινε μια κοινή παρουσίαση υλικού σε όλα τα παιδιά από όλες τις χώρες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και με βάση αυτό το υλικό έπαιξαν στην 3η συνάντηση με τους μαθητές από τις άλλες χώρες bingo στον διαδραστικό πίνακα. Όλες οι παραπάνω δράσεις κοινοποιήθηκαν στο υπόλοιπο σχολείο μέσω της γωνιάς του eTwinning που δημιουργήθηκε έξω από την Α’ τάξη καθώς και με την κοινή εφημερίδα όλων των χωρών.

Συνοψίζοντας, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με μαθητές/τριες από άλλες Ευρωπαικές χώρες, βγαίνοντας από τα όρια της τάξης, μέσω μιας βελτιωμένης παιδαγωγικής διαδικασίας: Ενίσχυση της Διδασκαλίας, Εκπαιδευτική Ανάπτυξη, Ευκαιρίες Διεθνούς Συνεργασίας, Πολυπολιτισμική Ανταλλαγή, Χρήση των Τ.Π.Ε. αναπτύσσοντας και τις τεχνολογικές δεξιότητες. Ήταν μια συναρπαστική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μπάρμπα Μαρία (ΠΕ70)