Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Δ' Δημοτικού

Το πορτοκάλι και μια ηλιαχτίδα, 2023Στα πλαίσια του διδακτικού αντικειμένου της Γλώσσας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης (σχ. έτος 2023-2024), ήρθαν σε επαφή με το κείμενο "Το πορτοκάλι και μια ηλιαχτίδα" του Μάνου Κοντολέων, αντιλήφθηκαν τη δύναμη της γλώσσας να προκαλεί εικόνες και συναισθήματα, και μετέφεραν την ενέργεια αυτή στη δημιουργία των δικών τους εικόνων. Η αφήγηση του κειμένου τους ενέπνευσε να εκφραστούν και να αποτυπώσουν τη φαντασία τους μέσα από το χαρτί, μετατρέποντας τις λέξεις σε εικόνες. Τέλος, επέλεξαν να επενδύσουν μουσικά τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες με το τραγούδι του Βασίλη Παπακωνσταντίνου "Ήλιε μου". Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας παρουσιάζεται μέσω του παρακάτω βίντεο, το οποίο αποτυπώνει τη δημιουργικότητα των μικρών μαθητών/τριών.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ευθυμίου Χριστίνα-Μαρία, ΠΕ70