Εργαστήριο Πληροφορικής

Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, 2021Οι μαθητές της Δ' τάξης (Σχ. Έτος 2020-2021) στο μάθημα της Πληροφορικής, εξοικειώθηκαν με το προγράμματα παρουσιάσεων Libre Office Impress και παρουσιάζουν τα έργα τους στο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίαςπου θα πραγματοποιηθεί στα Ιωάννινα στις 15-16 Απριλίου 2021. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ.

"Θα σας αφηγηθούμε ψηφιακά δύο μύθους του Αισώπου (Το μυρμήγκι και το τζιτζίκι, Ο λαγός και η χελώνα) που δημιουργήσαμε στο εργαστήριο Πληροφορικής, με το πρόγραμμα παρουσιάσεων Libre Office Impress. Αρχικά, βουτήξαμε στο φάκελο με τις εικόνες που μας έδωσε η κυρία μας και επιλέξαμε για κάθε διαφάνεια το παρασκήνιο και τους πρωταγωνιστές της ιστορίας. Στη συνέχεια, δημιουργήσαμε τα συννεφάκια με τους διαλόγους, και τις διαφάνειες απλής αφήγησης. Εμπλουτίσαμε τη δεύτερη ιστορία με στοιχεία animation, προσθέτοντας διαδρομές κίνησης στους πρωταγωνιστές και εφέ κίνησης στα συννεφάκια. Στο τέλος, για να εκφράσουμε την αληθινή μαγεία της κάθε ιστορίας, ηχογραφήσαμε τη φωνή μας και την ενσωματώσαμε στην παρουσίαση. Οι μύθοι του Αισώπου είναι παρμένοι από την καθημερινή ζωή και φύση και έχουν θαυμαστή απλότητα και υπέροχα διδάγματα. Ας τους απολαύσουμε."

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)