Εργαστήριο Πληροφορικής

Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, 2023Οι μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης (Σχ. Έτος 2022-2023) συμμετείχαν στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίαςπου πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα στις 4-5 Μαΐου 2023. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ.

Οι μαθητές/τριες παρουσίασαν δύο έργα Scratch που συνδυάζουν προγραμματισμό, μαθηματικά και τέχνη (προσέγγιση STEAM). Στο πρώτο έργο Scratch με τίτλο «Σχεδιάζω γωνίες», η γατούλα σχεδιάζει τη γωνία που θα της πούμε και μας ενημερώνει για το είδος της (οξεία, ορθή, αμβλεία, ευθεία, μη κυρτή, πλήρης). Στο δεύτερο έργο Scratch με τίτλο «Λουλούδια με κανονικά πολύγωνα», η γατούλα μας κάνει τις κατάλληλες ερωτήσεις, ώστε να σχεδιάσει το δικό μας μοναδικό λουλούδι, με πέταλα κανονικά πολύγωνα. Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση εδώ.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86), Χειλάς Αθανάσιος (ΠΕ70)