Δράσεις του Σχολείου μας

Υιοθεσία Πλοίου - Adopt a Ship, 2021

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Υιοθεσία Πλοίου» με σκοπό τη γνώση και την ευαισθητοποίηση των μικρών παιδιών στη ναυτιλία.

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης (σχ. έτος 2020-2021), υιοθέτησαν το πλοίο HYUNDAI SPEED και θα συμμετέχουν ως “στεριανοί ναύτες” στα ταξίδια του. Με τη βοήθεια του δασκάλου τους, θα επικοινωνούν ηλεκτρονικά με τον Πλοίαρχο του πλοίου ώστε να αποκτήσουν γνώσεις για το πλοίο, τις καθημερινές ασχολίες και δραστηριότητες του πληρώματος, τα φορτία που μεταφέρονται, τα λιμάνια φόρτωσης και εκφόρτωσης, γεωγραφία καθώς επίσης και όποια άλλη σχετική πληροφορία ζητήσουν. Η επικοινωνία αυτή βοηθά στο να σχηματίσουν οι μαθητές/τριες μια καλή εικόνα για τη σημαντική συνεισφορά της ελληνικής ναυτιλίας στο διεθνές εμπόριο και την διεθνή οικονομία.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Χειλάς Αθανάσιος (ΠΕ70)

Το πρόγραμμα «Υιοθεσία Πλοίου» / «Adopt a Ship» υλοποιείται στην Ελλάδα από την Μη Κερδοσκοπική Αστική Εταιρεία PROJECT CONNECT, της οποίας όραμα είναι η βιώσιμη ανάπτυξη της Ελληνικής ναυτιλίας και η συνέχεια της Ναυτικής παράδοσης στην Ελλάδα μέσα από την εκπαίδευση της νέας γενιάς προκειμένου να είναι ανταγωνιστική στην διεθνή αγορά.

Τα παιδιά επικοινωνούν μέσω του δασκάλου τους με τον καπετάνιο και το πλήρωμα και μέσα από ένα δομημένο και πλούσιο πρόγραμμα δράσεων καλλιεργούν κεντρικές ανθρώπινες αξίες, όπως η συνεργασία και η ενσυναίσθηση, και εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους. Περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία του προγράμματος θα βρείτε εδώ.