art banner

Λαογραφικό Μουσείο «Κώστας Φρόντζος»Την Τετάρτη 29/09/2021, οι μαθητές της Γ’ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο «Κώστας Φρόντζος», για να παρατηρήσουν τη συλλογή αντικειμένων του Ηπειρωτικού Λαϊκού Πολιτισμού, κυρίως από δωρεές Ηπειρωτών και από την αγορά τους από τον εμπνευστή και δημιουργό του μουσείου, Κώστα Φρόντζο.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στις αίθουσες του μουσείου, όπου υπάρχει μόνιμη έκθεση γυναικείων και ανδρικών παραδοσιακών φορεσιών, έργα ασημουργίας και χρυσοχοϊας, κεντητικής, υφαντικής και αγγειοπλαστικής, κοσμήματα, καθώς και αίθουσες με αντικείμενα καθημερινής χρήσης, γεωργικά εργαλεία, δωμάτιο παραδοσιακής κουζίνας και σαλονιού. ΙδΙαίτερη εντύπωση προκάλεσε στους μαθητές ο άνω όροφος, ο οποίος οργανώθηκε εξ ολοκλήρου ως ένας αντιπροσωπευτικός χώρος αστικής οικίας των Ιωαννίνων.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Ευσταθίου Κωνσταντίνα (ΠΕ70), Βουρδούνη Σουλτάνα (ΠΕ70)