art banner

Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Ιτς ΚαλέΤην Τετάρτη 10/11/2021, στα πλαίσια του μαθήματος «Ιστορίας» και των ενοτήτων «Οι Έλληνες κάτω από την οθωμανική και λατινική κυριαρχία (1453-1821)» σ.σ. 25-75 και «Η Μεγάλη Επανάσταση (1821-1830)» σ.σ. 71-146, η ΣΤ΄ τάξη του Σχολείου μας (σχ. ετος 2021-2022) πραγματοποίησε εκπαιδευτικό περίπατο στην Νοτιοανατολική Ακρόπολη - Ιτς Καλέ - του Κάστρου Ιωαννίνων.

Κατά την περιήγησή τους στον αρχαιολογικό χώρο, οι μαθητές επισκέφτηκαν τις δύο διαφορετικές περιοδικές εκθέσεις «ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ ’21: ΗΠΕΙΡΟΣ» στο Μουσείο Αργυροτεχνίας και «Ο καιρός της Επανάστασης. Τα Γιάννενα από τον Ρήγα στον Byron» στην αίθουσα Δημήτρης Κωνστάντιος του Βυζαντινού Μουσείου Ιωαννίνων.

Οι μαθητές κατά την επίσκεψή τους ήρθαν σε επαφή με πραγματικά αντικείμενα των ιστορικών γεγονότων, τα οποία προκάλεσαν τόσο το ενδιαφέρον τους όσο και την εξερευνητική τους διάθεση, βιώνοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο όσα ήδη μαθαίνουν μέσα στη σχολική τάξη. Επιπλέον, άξια λόγου υπήρξε και η αλληλεπίδραση με το εξαιρετικά έμπειρο και φιλικό προσωπικό και των δύο μουσείων, μέσα από ξεναγήσεις που εξασφάλισαν την επιθυμητή ενεργή συμμετοχή και την ικανοποίηση των ενδιαφερόντων των μαθητών.

Υπεύθυνοι/ες Εκπαιδευτικοί: Κουτσάφτης Στέργιος (ΠΕ70), Χασιώτη Γεωργία(ΠΕ71)