etwinning

Fairytales

farytailesMain aim of the eTwinning Project was for the students to love literature, to find out how to analyse texts and reach core meanings, to understand that literature can be an incentive for expression and communication; a window to the world.

Δείτε την παρουσίαση του προγράμματος που στείλαμε στους εταίρους μας εδώ.

Μουσικό Παραμύθι

Μουσικό Παραμύθι - Το Φαγκρί και το ΣκουμπρίΟι μαθητές της Α΄ τάξης στα πλαίσια του προγράμματος eΤwinning "Ψηφιακά παραμύθια - Φανταστικές Ιστορίες" και των  μαθημάτων της Μουσικής και της Γλώσσας έφτιαξαν ένα μουσικό παραμύθι , μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες και θεατρικό παιχνίδι. Πρόκειται για  μια διασκευή της ιστορίας του Ευγένιου Τριβιζά  "Το Φαγκρί και το Σκουμπρί"  με το οποίο ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια του τρέχοντος προγράμματος.

Παραμυθοσαλάτα

ΠαραμυθοσαλάταΟι μαθητές της Α΄& Β τάξης στα πλαίσια του προγράμματος eΤwinning "Ψηφιακά παραμύθια - Φανταστικές Ιστορίες" και του Ομίλου Λογοτεχνίας "Ο θαυμαστός κόσμος των βιβλίων" με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες και θεατρικό παιχνίδι έφτιαξαν μια παραμυθοσαλάτα με τους ήρωες τεσσάρων παραμυθιών του Ευγένιου Τριβιζά, με τα οποία ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια των προγραμμάτων.