Όλοι Διαφορετικοί, Όλοι Ίσοι, 2023

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου, την Πέμπτη, 7 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 9.00 έως 12.30, στην «Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος» της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας, εκδήλωση με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών σε ζητήματα αναπηρίας, ένταξης, σεβασμού της διαφορετικότητας και διασφάλισης της ισότιμης εκπαίδευσης. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ και την αφίσα εδώ.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση με την Γ' τάξη και τη δράση «Εγώ κι εσύ μαζί: Ενισχύοντας τη συμπερίληψη μαθητών με αναπηρία». Η δράση συνίσταται στη διοργάνωση συνεργατικών δραστηριοτήτων -κυρίως ψυχοκινητικής μορφής- μεταξύ δύο σχολείων: του 2ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων (Ενταγμένου στο Πανεπιστήμιο) και του 4ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, ενώ αποσκοπεί στη δημιουργία ενός περιβάλλοντος που προωθεί την αμοιβαία κατανόηση, τον σεβασμό στην ιδιαιτερότητα και τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών, ανεξαρτήτως των ατομικών διαφορών τους. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε συναντήσεις, κοινά εργαστήρια και εκδηλώσεις, αναβαθμίζοντας τις δεξιότητές τους στην επικοινωνία, την αλληλεπίδραση, την ενσυναίσθηση και την αμοιβαία υποστήριξη.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70), Γκουρογιάννη Ιωάννα (ΠΕ11)
 Δημιουργία βίντεο: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70), Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)