etwinning

Οι μύθοι του Αισώπου

Η Β΄ τάξη του Σχολείου μας αποφάσισε να συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με θέμα «Οι Μύθοι του Αισώπου». Η βασική ιδέα του έργου ξεκίνησε από τις Ελληνίδες εκπαιδευτικούς, οι οποίες συνέλαβαν την ιδέα να χρησιμοποιήσουν ένα λογοτεχνικό είδος πολύ αγαπητό στα παιδιά, τους μύθους, και συγκεκριμένα εκείνους του Αισώπου Οι στόχοι του έργου, σε πρώτο επίπεδο ήταν να μάθουν οι μαθητές τους μύθους, να καταλάβουν, τι σημαίνει παραβολή και αλληγορία, να καταφέρουν να συνδέσουν τις ιστορίες των ζώων με την καθημερινότητά τους, να τις παραλληλίσουν με καταστάσεις που τα ίδια τα παιδιά αντιμετωπίζουν και να καταφέρουν να μεταφέρουν τα νοήματα των μύθων στη σύγχρονη πραγματικότητα. Σε ένα δεύτερο επίπεδο στόχος είναι οι μύθοι να αποτελέσουν πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τους μικρούς μαθητές. Οι μαθητές κλήθηκαν να ζωγραφίσουν με αφορμή τους μύθους, να εκφράσουν γραπτά τις σκέψεις και τα συμπεράσματά τους, να εργασθούν σε ομάδες και να κατασκευάσουν αφίσες, να αναπαραστήσουν τους μύθους θεατρικά και να τους μεταφέρουν  στη σύγχρονη πραγματικότητα.