Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Α' Δημοτικού

Γράμματα από τον Πίξελ, 2024

Η Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024, ήταν μια ξεχωριστή μέρα για τους μικρούς μαθητές/τριες της Α’ τάξης. Απάντησε ο Πίξελ, ο ψηφιακός ταχυδρόμος των Ελληνικών Ταχυδρομείων, στα γράμματα που είχαμε στείλει στον Άγιο Βασίλη πριν τα Χριστούγεννα. Μας ενημέρωσε ότι όπως κάθε χρόνο μεταμορφώθηκε σε βοηθό του Άγιου Βασίλη και του μετέφερε τα γράμματά μας. Μάλιστα μας μετέφερε και ένα μήνυμά του ως απάντηση στα γράμματά μας, ότι οι επιθυμίες και και τα όνειρα των μικρών παιδιών γεμίζουν την καρδιά του με ζεστασιά και ότι τα γνωρίζει ένα-ένα ξεχωριστά. Μας έδωσε και συμβουλές "Να γελάτε δυνατά, να παίζετε ξένοιαστα, να είστε καλοί με την οικογένεια και τους φίλους σας και να ξέρετε ότι όταν η μαγεία των Χριστουγέννων βρίσκεται στην καρδιά σας, η κάθε μέρα μοιάζει με γιορτή". Όλα τα μικρά προσωπάκια χαμογέλασαν για ακόμα μια φορά με τη μαγεία των Χριστουγέννων.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μπάρμπα Μαρία (ΠΕ70)