Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Α' Δημοτικού

Συμμετέχουμε στο eTweening: Think ECO, Act green!

Στο πλαίσιο του ευρωπαιϊκου προγράμματος eTwinning Think ECO, act GREEN! στο οποίο συμμετέχει η Α’ τάξη (σχ. έτος 2023-2024) του Σχολείου μας, οι μαθητές/τριες σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της τάξης δημιούργησαν ένα εισαγωγικό μήνυμα με λέξεις στα ελληνικά με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της εφαρμογής wordart. Κατά την εισαγωγική περίοδο δημιουργήθηκαν επίσης avatars των μαθητών/τριων αλλά και της εκπαιδευτικού της τάξης (με βάση την προστασία προσωπικών δεδομένων) καθώς και η παρουσίαση του σχολείου μας στις υπόλοιπες χώρες (μέσω των προγραμμάτων avatarmaker και toonapp).

Αρχικά οι μαθητές/τριες συμπλήρωσαν, με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Πληροφορικής, ένα ερωτηματολόγιο για να ανιχνευτούν οι πρότερες αντιλήψεις των μαθητών πάνω σε θέματα ανακύκλωσης. Ως αφόρμηση αξιοποιήθηκε μια ιστορία κινούμενων σχεδίων που ψηφίστηκε από την ομάδα εκπαιδευτικών που συμμετέχει στο πρόγραμμα και αμέσως μετά μέσω καταιγισμού ιδεών  καταγράφηκαν οι σκέψεις των μαθητών στον πίνακα. Μάθαμε για τους ξεχωριστούς κάδους ανακύκλωσης του χαρτιού, του γυαλιού, του αλλουμινίου αλλά και των οργανικών υλικών. Μάθαμε πόσο χρήσιμη είναι η ανακύκλωση για το περιβάλλον, το σπίτι μας. Σε συνέχεια των κινούμενων σχεδίων παίξαμε στην τάξη ένα παιχνίδι-παζλ με τους τέσσερις κάδους ανακύκλωσης. Αμέσως μετά, δημιουργήσαμε χριστουγεννιάτικα στολίδια από ανακυκλώσιμα υλικά (ρολό χαρτιού τουαλέτας) για να τα παρουσιάσουμε στην 1η συνάντηση με τα υπόλοιπα σχολεία. Στο πλαίσιο δημιουργίας ενός ομαδικού σλόγκαν με τους μαθητές των υπόλοιπων σχολείων  δημιουργήσαμε με  χρησιμοποιημένα χαρτιά το γράμμα Τ που θα αποτελεί μέρος του όλου μηνύματος.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μπάρμπα Μαρία (ΠΕ70)