Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Α' Δημοτικού

Βασιλιάς από φωνήεντα και βασίλισσα από σύμφωνα

Την Τρίτη 27/02/2024, η Α’ τάξη (σχ. έτος 2023-2024) του Σχολείου μας, στο πλαίσιο του γλωσσικού μαθήματος, έπαιξε ένα παιχνίδι στο προαύλιο με σκοπό τον διαχωρισμό των γραμμάτων σε σύμφωνα και σε φωνήεντα, που φωνάζουν δυνατά! Ανάμεσα στους μαθητές και στις μαθήτριες βρέθηκε ένας βασιλιάς που αγαπούσε τα φωνήεντα και μια βασίλισσα που λάτρευε τα σύμφωνα. Τόσο πολύ τα αγαπούσαν που τα έβαλαν και στο στέμμα τους. Μάλιστα, όταν φύσηξε αέρας και σκόρπισε τα γράμματα, ταράχτηκαν και ζήτησαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης να τους βοηθήσουν να τα μαζέψουν στο σωστό κάστρο (κάθε κάστρο και ένας κύκλος). Αμέσως οι μικροί μαθητές, με ενθουσιασμό, μάζεψαν τα γράμματα και τα διαχώρισαν σωστά σε σύμφωνα και σε φωνήεντα και ευχαρίστησαν του βασιλιάδες. Ο παιγνιώδης χαρακτήρας της μαθησιακής διαδικασίας-δράσης κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών, με σκοπό τον διαχωρισμό των γραμμάτων στις δύο ομάδες.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μπάρμπα Μαρία (ΠΕ70)