Βιβλία Γ' Τάξης

Μια Μαγική Αποκριάτικη Περιπέτεια

Η Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 ήταν μια μέρα γεμάτη χαρά και ενθουσιασμό για τη Γ΄ τάξη, καθώς πλησίαζε η αγαπημένη γιορτή των μικρών παιδιών, η Αποκριά. Φέτος όμως, είχαν μια ξεχωριστή έκπληξη για το σχολικό τους πάρτι. Η αίθουσα της Γ΄τάξης μεταμορφώθηκε σε έναν αυτοσχέδιο χώρο διασκέδασης με μυστηριώδεις γωνιές με παιχνίδια, ένα μαγικό λουναπάρκ γεμάτο χρώματα και μουσική. Οι μικροί μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες και συναγωνίστηκαν σε παιχνίδια και δραστηριότητες με το στοίχημα να κερδίσουν μικρά, αλλά πολύτιμα δωράκια. Προσπάθησαν να περάσουν κρίκους στις μακριές μύτες των κλόουν, να βάλουν στη θέση της την πολύχρωμη ουρά του ελέφαντα με κλειστά μάτια, χόρεψαν “λίμπο” περνώντας κάτω από σκοινιά με φασαριόζικα κουδουνάκια, έγιναν μικροί ψαράδες, έπαιξαν παράξενες σκυταλοδρομίες. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων χόρεψαν στην αυλή του σχολείου το παραδοσιακό γαϊτανάκι και γεύτηκαν τις λιχουδιές που πρόσφερε σε όλους ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)

Καθώς η μικρή γιορτούλα μας τελείωνε οι μαθητές/τριες αποχαιρέτησαν τον μαγικό κόσμο της αποκριάς με χαμόγελα στα πρόσωπά τους και μνήμες που θα κρατήσουν για πάντα. Το αυτοσχέδιο λούνα παρκ ήταν ένας κόσμος γεμάτος με χαρά, φιλία και δημιουργικότητα. Και μετά από αυτή την απίστευτη εμπειρία, οι μαθητές/τριες δεν μπορούσαν παρά να αισθάνονται πιο συνδεδεμένοι μεταξύ τους και πιο ενθουσιασμένοι για τις επόμενες περιπέτειες που τους περιμένουν.