Βιβλία Γ' Τάξης

Σώσε ένα αδέσποτο ζώο

Στην πόλη μας, υπάρχει μια ιδιαίτερη ομάδα φίλων που δεν μπορούν να μιλήσουν τη γλώσσα μας, αλλά οι καρδιές τους μιλάνε με τη γλώσσα της αγάπης και της πίστης. Αυτοί είναι οι αδέσποτοι σκύλοι και γάτες που ζουν στους δρόμους μας. Κάθε μέρα, αναζητούν τη ζεστασιά μιας αγκαλιάς, το φαγητό και το νερό που θα καλύψει την πείνα τους και την αγάπη που θα γεμίσει την ψυχή τους. Παρόλο που δεν έχουν ένα σπίτι να αποκαλούν δικό τους, έχουν το δικαίωμα στην αγάπη και την φροντίδα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με την φροντίδα των κατοκίδιων και ιδιαίτερα των αδέσποτων ζώων. Στις 4 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο του εορτασμού της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, συνεργάστηκαν κατά ομάδες και δημιούργησαν μια αφίσα με γενικό σύνθημα "ΣΩΣΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΖΩΟ". Ζωγράφισαν, διάβασαν ένα κείμενο με οδηγίες για τη φροντίδα των τετράποδων ζώων είτε ζουν σε σπίτι είτε στο δρόμο, έγραψαν τις σκέψεις τους. Τέλος μοιράστηκαν όλοι μαζί την ιστορία του Άξελ, ενός μόνιμα αλυσοδεμένου σκύλου που αποφάσισε να αλλάξει την τύχη του.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)
Δημιουργοί Δραστηριοτήτων: Κατερίνα Παπαποστόλου, Λιάνα Δανεζάκη