banner-foreign-languages

Παγκόσμια ημέρα Kamishibai, 2023

Το Kamishibai είναι μια μορφή οπτικής, συμμετοχικής αφήγησης, η οποία συνδυάζει αρμονικά το ζωντανό, προφορικό λόγο με την εικόνα. Με ρίζες στην Ιαπωνία του δωδέκατου αιώνα, και με μια περίοδο άνθησης μεταξύ των δεκαετιών του ’20 και του ’40, αποτελεί πλέον μια από τις πιο διαδεδομένες μορφές αφηγηματικών παραστάσεων. Το θέατρο από χαρτί- όπως είναι η κυριολεκτική ονομασία του από τα συνθετικά kami (紙) που σημαίνει χαρτί και shibai (芝居) που σημαίνει θέατρο- πρόδρομος των δημοφιλών ιαπωνικών comics, είναι μια σύνθετη διαδικασία που προκαλεί τη διάδραση αφηγητή και ακροατηρίου.

Στις 7 Δεκεμβρίου είναι η "Παγκόσμια Ημέρα Kamishibai". Οι μαθήτες/τριες της ΣΤ' ταξης (Έλενα Γ., Έλενα Ζ.,Σπύρος Γ., Γιώργος Β., Γιώργος Δ., Νεφέλη Κ., Βασιλική Κ., Μιχάλης Κ., Μιλτιάδης Κ.) δημιούργησαν δύο ιστορίες (CINQ AMIS A PARISLes Boulangers) και τις παρουσίασαν στους υπόλοιπους συμμαθητές τους και στους μαθητές/τριες της Ε' τάξης.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)

Les Boulangers