banner-foreign-languages

Εθνικός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2024: Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες

Είκοσι χρόνια μετά την Αθήνα, το Παρίσι θα φιλοξενήσει τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες το καλοκαίρι του 2024, από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου. Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος συνδέεται με αυτό το σπουδαίο γεγονός και, στη χώρα της γέννησης του αθλητισμού και των Ολυμπιακών Αγώνων, προσφέρει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας και πολυάριθμες δραστηριότητες σε όλη την Ελλάδα σε συνεργασία με τις Ολυμπιακές και παραολυμπιακές επιτροπές. Ο εθνικός διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2024 δεν θα μπορούσε να μην είναι αφιερωμένος στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Οι μαθητές/τριες της Ε' και ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας, έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό στο Επίπεδο A1 – Olympia – Pierre de Coubertin. Κάθε μαθητής/τρια έπρεπε να ενσαρκώσει έναν αθλητή Έλληνα ή Γάλλο ολυμπιονίκη ή παραολυμπιονίκη και να γυριστεί σε βίντεο με δημιουργικό τρόπο, ενώ όλη η τάξη μαζί έπρεπε να κατασκευάσει με ό,τι υλικά ήθελε μια μασκότ για τους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Έτσι με την βοήθεια της εικαστικού του σχολείου μας κ. Ευαγγελίας Πασσιά, οι μαθητές/τριες της Ε' τάξης δημιούργησαν μια μασκότ για τους Παραολυμπιακούς αγώνες, ενώ οι μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης δημιούργησαν την μασκοτ των Ολυμπιακών αγώνων. Επίσης, κάθε μαθητής/τρια περιέγραψε με μία φράση τι είναι αυτό που του αρέσει στο άθλημα που επέλεξε και για ποιο λόγο θαυμάζει τον συγκεκριμένο αθλητή/αθλήτρια. Τέλος, έδωσαν όνομα στη μασκότ και περιέγραψαν την ταυτότητά της. Μπορείτε να δείτε τις φράσεις των μαθητών/τριών και την ταυτότητα της μασκότ εδώ (Ε' τάξη) και εδώ (ΣΤ' τάξη).

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)
Υποστήριξη: Πασσιά Ευαγγελία (ΠΕ08), Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)

Βίντεο Ε' τάξης

Βίντεο ΣΤ' τάξης