banner-foreign-languages

Το ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας

Ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής γλώσσας και Φιλολογίας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου A.P.L.F. – D.U. σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος I.F.G., το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης I.F.T., τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Γαλλικής γλώσσας κα Φωστήρα Ιασονίδου και την ευγενική στήριξη του Ελληνογαλλικού Συλλόγου Ιωαννίνων, διοργάνωσε εργαστήριο εξοικείωσης με τη Γαλλική γλώσσα για παιδιά από 6 - 12 ετών με τίτλο «Το ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας», στο πλαίσιο του προγράμματος «À travers le Temps: Les JO, d'Olympie à Paris» - «Ταξίδι μέσα στο Χρόνο: Οι Ολυμπιακοί Αγώνες από την Ολυμπία στο Παρίσι».

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 στο χώρο του Αναγνωστηρίου των ΓΑΚ- Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ηπείρου με την ευγενική στήριξη του Ελληνογαλλικού Συλλόγου Ιωαννίνων παρουσία 25 μαθητών/τριών και των γονέων τους καθώς και εκπαιδευτικών Γαλλικής γλώσσας του νομού. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την ιστορία της Ολυμπιακής Φλόγας, τον ρόλο της στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το ταξίδι της από την Ολυμπία στο Παρίσι, ενώ διασκέδασαν μέσα από παιχνίδια, δραστηριότητες και δημιουργική έκφραση. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθήτριες της Α' τάξης Γεωργία Γ. και  Θωμαΐς Σ. μαζί με την εκπαιδευτικό των γαλλικών κ. Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός:  Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)