Δράσεις του Σχολείου μας

Ημερολόγιο Αντίστροφης Μέτρησης, Δεκέμβριος 2023

Καθώς ο Δεκέμβριος έχει ήδη φτάσει και ξετυλίγεται με το χαρακτηριστικό του παγωμένο πέπλο, η ανυπομονησία για τα Χριστούγεννα αυξάνεται. Φέτος, αντί να αφοσιωθούμε σε ένα απλό ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ένα ξεχωριστό ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης που όχι μόνο θα μας κρατάει συντροφιά μέχρι τα πολυπόθητα Χριστούγεννα, αλλά θα μας εμπνέει επίσης να πραγματοποιήσουμε δράσεις καλοσύνης. Κάθε μέρα, οι μαθητές των τάξεων του σχολείου μας και μέχρι τα Χριστούγεννα, ανοίγουν ένα παραθυράκι προς την καλοσύνη. Λίγη ευγνωμοσύνη, μια καλή σκέψη, ένα χαμόγελο, ένας ευγενικός λόγος, μια βοήθεια σε κάποιον που την χρειάζεται, μια όμορφη ζωγραφιά για κάποιον που μας εμπνέει, ένα χριστουγεννιάτικο τραγούδι και άλλα πολλά θα μας κάνουν παρέα μέχρι την έναρξη των Χριστουγεννάτικων διακοπών μας!

Με το τέλος του ημερολογίου αυτού, ας θυμηθούμε ότι η καλοσύνη είναι ένα δώρο που μπορούμε να προσφέρουμε καθημερινά. Ας δημιουργήσουμε έναν κύκλο από καλοσύνη που θα επεκταθεί πέρα από τα Χριστούγεννα, φωτίζοντας τη ζωή μας και τη ζωή των άλλων. Μια πρωτοβουλία των δασκάλων των Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων του Σχολείου μας.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Μπάρμπα Μαρία, Μάγκου Μόνικα, Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)

1. Άνοιξε ένα βιβλίο από τη σχολική βιβλιοθήκη. Βρες τρεις λέξεις που έχουν θετική σημασία και προσπάθησε να τις χρησιμοποιήσεις
στην επικοινωνία με τους συμμαθητές ή με τον δάσκαλό σου μέχρι την τελευταία ώρα.
2. Χάρισε σε κάποιον ένα αγαπημένο πράγμα για σένα από την κασετίνα σου.
3. Σήμερα πες όσες πιο πολλές φορές μπορείς τη λέξη “Ευχαριστώ”.
4. Ζωγράφισε κάτι και χάρισέ το στον άνθρωπο που σήμερα σε εμπνέει.
5. Βοήθησε την κ. Ευαγγελία, την καθαρίστρια του σχολείου μας, να τακτοποιήσει τα θρανία σήμερα.
6. Σκέψου έναν διαφορετικό χαιρετισμό και χαιρέτησε έτσι.
7. Μίλησε στην τάξη για μια πολύ όμορφη σκέψη που έκανες σήμερα.
8. Διάβασε την αγαπημένη σου ιστορία και αύριο παρουσίασέ την στην τάξη.
9. Βρες λέξεις από παραμύθια, ποιήματα, τραγούδια που μπορούν να μας ζεστάνουν, π.χ. λιακάδα, φλόγα, τζάκι, φούρνος ...αγάπη, αγκαλιά…
10. Φτιάξε ένα στολίδι για τα Χριστούγεννα από ανακυκλώσιμα υλικά μέχρι αύριο και χάρισέ το σε όποιον επιλέξεις.
11. Δώσε μια αγκαλιά σε αυτόν που τελευταία στεναχώρησες χωρίς να το θέλεις.
12. Μέτρα τα χριστουγεννιάτικα στολίδια που υπάρχουν στο χώρο του σχολείου.
13. Φέρε στην τάξη μια φωτογραφία σου από τα περσινά Χριστούγεννα. Τι θυμάσαι;
14. Πριν αρχίσει το μάθημα τραγουδήστε ένα χριστουγεννιάτικο τραγούδι.
15. Βοήθησε κάποιον συμμαθητή σου που δυσκολεύεται σε κάποια άσκηση στα Μαθηματικά ή στη Γλώσσα.
16. “Πρόκληση ευγένειας” Για σήμερα προσπάθησε να αντισταθείς στο να πεις κάτι κακό ή να τσακωθείς με κάποιον συμμαθητή σου.