Δράσεις του Σχολείου μας

Χειροποίητα Δώρα και Χαμόγελα στο Γηροκομείο, 2023

Σε μια προσπάθεια να μοιραστούν τη θετική τους ενέργεια τις Άγιες Μέρες, οι μικροί μαθητές/τριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων αποφάσισαν να δημιουργήσουν στιγμές ευτυχίας για τους ηλικιωμένους στο Γηροκομείο “Ζωσιμάδες”. Με μια πράξη αγάπης που ξεπερνά τα όρια της ηλικίας, έφεραν το φως των χαμόγελων στα πρόσωπα των άλλοτε νέων. Οι μαθητές/τριες κατασκεύασαν και έστειλαν χειροποίητες κάρτες και ζωγραφιές – στολίδια με χαμόγελο και ζεστασιά που μόνο η αθωότητα των παιδικών καρδιών μπορεί να φέρει.

Η πρωτοβουλία αυτή αποτελεί μια υπέροχη υπενθύμιση ότι η αλληλεγγύη και η αγάπη δεν έχουν ηλικία. Οι μικροί μας μαθητές/τριες, με τις ζεστές ευχές τους πρόσφεραν ζωή και ελπίδα σε μια εποχή που το ανθρώπινο δέντρο χρειάζεται την αγάπη για να ανθίσει.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (Γ' τάξη), Μάγκου Μόνικα (Β' τάξη), Μπάρμπα Μαρία (Α' τάξη)