Δράσεις του Σχολείου μας

Ημέρα Δράσης κατά του σχολικού εκφοβισμού, 2024

Ο σχολικός εκφοβισμός αναφέρεται σε μια μορφή αρνητικής συμπεριφοράς που στοχεύει ένα παιδί ή έναν έφηβο στο σχολικό περιβάλλον. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να είναι φυσική, ψυχολογική ή και τα δύο. Οι μορφές του σχολικού εκφοβισμού περιλαμβάνουν τον λεκτικό εκφοβισμό, τη σωματική βία, την κοινωνική απομόνωση, τον κυβερνοεκφοβισμό (μέσω του Διαδικτύου) και άλλες μορφές επιθετικής συμπεριφοράς. Οι συνέπειες του σχολικού εκφοβισμού μπορεί να είναι σοβαρές και να επηρεάζουν την ψυχολογική και σωματική υγεία του θύματος. Είναι σημαντικό να υπογραμμίσουμε τη σημασία της πρόληψης και της ενεργού αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού. Εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά πρέπει να εργαστούν από κοινού για να δημιουργήσουν ένα ασφαλές και υποστηρικτικό περιβάλλον στα σχολεία. Επιπλέον, η ευαισθητοποίηση και η εκπαίδευση σχετικά με το θέμα μπορούν να συμβάλουν στη μείωση των περιπτώσεων σχολικού εκφοβισμού.

Για αυτό το σκοπό και με αφορμή την ημέρα δράσης κατά του σχολικού εκφοβισμού -6 Μαρτίου- οι μαθητές/τριες της Α' τάξης σε συνεργασία με τους μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης, αφού είδαν κάποιο βίντεο ως έναυσμα για τον σχολικό εκφοβισμό, συζήτησαν για το πως πρέπει να συμπεριφέρονται, να μιλάνε και να παίζουν ώστε να είναι όλοι ασφαλείς σωματικά και ψυχικά αλλά και ευτυχισμένοι. Αμέσως μετά, χωρισμένοι σε ομάδες, σκέφτηκαν κάποια συνθήματα/μηνύματα με θετικό πρόσημο και τα κατέγραψαν σε χαρτάκια. Τα κόλλησαν σε ένα μπαλόνι το οποίο απελευθέρωσαν ψηλά στον ουρανό, ώστε να φτάσουν τα όμορφα λόγια και τα θετικά μηνύματα σε όλα τα παιδιά και τους εφήβους. Είπαμε όχι στη βία, ναι στη φιλία!

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μπάρμπα Μαρία, Πουρλιάκας Γρηγόριος (ΠΕ70)