Δράσεις του Σχολείου μας

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, 2024

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2024, στην όμορφη ατμόσφαιρα της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του Σχολείου μας συγκεντρώθηκαν για να γιορτάσουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024 με μια σειρά δραστηριοτήτων που ανέδειξαν τη μαγεία του λόγου και της δημιουργικότητας.

Πριν την επίσκεψή τους εκεί, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης ως ...μεγαλύτεροι ετοιμάστηκαν για το "ταξίδι" τους γνωρίζοντας την αφίσα της φετινής ημέρας, μαθαίνοντας για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και τα παραμύθια του (2 Απριλίου είναι η ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς), διαβάζοντας το μήνυμα "Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας! Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα, λαχταρώντας ν’ ακούσουν το χαρούμενο χτύπημα της καρδιάς σας..." για το 2024 που γράφτηκε από τη συγγραφέα Eiko Kadono. Όλα αυτά "τρύπωσαν" στο διαβατήριο (τρίπτυχο φυλλάδιο) του ταξιδιού τους μαζί με σελιδοδείκτες που ζωγράφισαν για τη μέρα αυτή!

Στη Βιβλιοθήκη, οι μικροί μαθητές είδαν και άκουσαν το μήνυμα της φετινής ημέρας παρουσιασμένο και στη νοηματική γλώσσα και συζήτησαν για την ανάγνωση βιβλίων από όλους τους ανθρώπους. Έγινε ανάγνωση του βιβλίου Ο κηπουρός των παραμυθιών του Claudio Gobbetti, σε εικονογράφηση Diyana Nikolova των εκδόσεων Τζιαμπίρης – Πυραμίδα και συζήτησαν για τη γέννηση και το ταξίδι των ιστοριών... Με αφορμή τις εικόνες του βιβλίου, τα παιδιά έμαθαν για τη γραφομηχανή, και όπως και ο ήρωας του βιβλίου μάζεψαν φύλλα, έδεσαν τα βιβλία που τα ίδια δημιούργησαν και έκαναν τα φύλλα αυτά τα φύλλα του δέντρου της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ, Μάγκου Μόνικα, Τάγκα Ιππολύτη (ΠΕ70)

Στη συνέχεια οι μικροί ταξιδιώτες έπαιξαν ένα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, στο οποίο αφού έλυσαν γρίφους και μάξεψαν διάφορα στοιχεία από σημεία της βιβλιοθήκης με τη βοήθεια ενός χάρτη έφτιαξαν προφορικές ιστορίες που διηγήθηκαν. Και αφού το μήνυμα της φετινής ημέρας ήρθε σε μας από την Ιαπωνία τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους origami βιβλιαράκια στα οποία έγραψαν τη δική τους ιστορία, την εικονογράφησαν και πρόσθεσαν το δικό τους εξώφυλλο. Τα βιβλία τα κρέμασαν στο Δέντρο της Βιβλιοθήκης και με αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές μοιράστηκαν τη χαρά και τη μαγεία της λογοτεχνίας με όλους όσους περνούσαν από εκείνο το μέρος. Κάθε βιβλίο έγινε ένας μικρός θησαυρός γεμάτος φαντασία και δημιουργικότητα, έτοιμος να εμπνεύσει και να κερδίσει τις καρδιές των αναγνωστών του. Και η τέχνη του origami συνεχίστηκε δημιουργώντας σκυλάκια και ψαράκια...Κάθε μαθητής είχε τη δυνατότητα να εκφράσει τη δημιουργικότητά του μέσα από αυτά τα μικρά έργα τέχνης.

Μετά από μια μέρα γεμάτη δημιουργικότητα και διασκέδαση, οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν τη σημασία της ανάγνωσης ενός βιβλίου καθώς και τη δύναμη της δημιουργικότητας και της συνεργασίας. Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές του σχολείου μας να ανακαλύψουν και να εμπνευστούν από τον κόσμο της λογοτεχνίας, της φαντασίας και της δημιουργικότητας.