art banner

Δημαρχείο Ιωαννίνων

Την Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2021, στα πλαίσια του μαθήματος «Μελέτη Περιβάλλοντος» και στο κεφάλαιο «Θέλουμε ένα όμορφο σχολείο» σελ.18-19, η Β’ τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε το Δημαρχείο Ιωαννίνων, συνοδευόμενη από τη Διευθύντρια κυρία Β. Κύρκου και την εκπαιδευτικό του μαθήματος κυρία Μ. Ρούκα.

Ο Αντιδήμαρχος Παιδείας κύριος Ι. Αϊβατίδης, μας υποδέχτηκε με χαρά, αναλύοντας και εξηγώντας την ιστορία, καθώς και τη λειτουργία του κτιρίου, του Δημαρχείου και του Δημοτικού Συμβουλίου. Μας ξενάγησε στο εσωτερικό του Δημαρχείου, ενημερώνοντάς μας για τους ευεργέτες των Ιωαννίνων. Επίσης θαυμάσαμε αντικείμενα ιδιαίτερης αξίας, τα οποία κατασκευαζόταν στα Ιωάννινα κάτω από δύσκολες συνθήκες και γινόταν γνωστά σε όλο τον κόσμο. Στο τέλος τα παιδιά παρέδωσαν τις προτάσεις τους για τις ελλείψεις του σχολείου με την παρακάτω επιστολή:

«Αξιότιμε κύριε Δήμαρχε, Είμαστε η Β’ τάξη του 2ου Πειραματικού Σχολείου Ιωαννίνων. Στο σχολείο μας περνάμε πολλές ώρες. Γι’ αυτό θέλουμε να σας ζητήσουμε να κάνετε κάποια έργα, για να γίνει πιο όμορφο και πιο ασφαλές. Σας παρακαλούμε λοιπόν: 1) Nα γίνει διαμόρφωση της αυλής. Η αυλή του σχολείου είναι αρκετά μεγάλη για να κατασκευαστεί κλειστό γυμναστήριο και η υπόλοιπη αυλή να στρωθεί με κατάλληλα υλικά ώστε να αποφεύγουμε τα ατυχήματα. 2) Να φτιαχτούν δύο στέγαστρα. Ένα στην είσοδο του σχολείου και ένα στην έξοδο του σχολείου, ώστε να μην βρεχόμαστε όταν είναι κακοκαιρία. 3) Να κατασκευάσετε βρύσες στην αυλή, για να ξεδιψάμε από το παιχνίδι».

Αφού ευχαριστήσαμε θερμά τον κ. Αντιδήμαρχο για την εξαιρετική υποδοχή και ξενάγηση, επισκεφτήκαμε το Ηρώο των Μπιζανομάχων, όπου γίνεται η κατάθεση στεφάνων στις εθνικές γιορτές και αναφερθήκαμε στον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940. Με χαρά και ικανοποίηση επιστρέψαμε στο σχολείο, με την ελπίδα ότι θα ακολουθήσουν και άλλες επισκέψεις, ώστε να γνωρίσουμε την πόλη μας.