art banner

Δράσεις φιλαναγνωσίας με τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη, 2023

Το 2ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, ως ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα με όραμα προσανατολισμένο σε καινοτόμες δράσεις, ένωσε τις δυνάμεις του με τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων εκτιμώντας την αξία της δεύτερης ως μιας Βιβλιοθήκης προοδευτικής, ανοικτής στον κόσμο και προσανατολισμένης στον άνθρωπο. Αυτή η συνεργασία διαμορφώθηκε μετά από πρωτοβουλία της Διευθύντριας του Σχολείου, κυρίας Βάσως Βέργου, αναδεικνύοντας μια δυναμική σχέση μεταξύ των δύο φορέων που επισφραγίστηκε μέσω ενός διετούς Συμφώνου Συνεργασίας και Διάδρασης.

Στα πλαίσια της παραπάνω συνεργασίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις φιλαναγνωσίας: Στις 14 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' και Δ' τάξης παρακολούθησαν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό…» μέσω της πλατφόρμας Webex. Το βιβλίο «Παράξενος» του Κολομβιανού εικονογράφου και συγγραφέα Χάρολντ Χιμένες Κανισάλες, των εκδόσεων Διάπλαση, έδωσε στα παιδιά μαθήματα αυτογνωσίας και αποδοχής του εαυτού με χιούμορ.

Στις 20 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες της Γ' τάξης επισκέφτηκαν το χώρο της Βιβλιοθήκης για να συμμετάσχουν στη Χριστουγεννιάτικη δράση «Σβέλτα και με γρηγοράδα! Προσοχή στην καμινάδα!», την οποία οργάνωσε το «Τμήμα Εκπαιδευτικών Δράσεων και Εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης Γνώσης και Συναισθημάτων». Τα παιδιά απόλαυσαν την ανάγνωση του νέου παραμυθιού «Εξετάσεις για την Αϊ Βασιλική Ακαδημία» των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Μυρτώς Δεληβοριά (Εκδόσεις Παπαδόπουλος), παρακολούθησαν την προετοιμασία του υποψήφιου μαθητή στις εισαγωγικές εξετάσεις του για την Αϊ Βασιλική Ακαδημία, γνώρισαν τις δοκιμασίες που περνά για τη Σχολή, διασκέδασαν με κινητικά-βιωματικά παιχνίδια και έφτιαξαν τη δική τους ευχετήρια κάρτα.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)