art banner

Με χώμα και νερό πλάθω σκεύη για τροφή και νερό, 2023

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της Δ' τάξης παρακολούθησαν, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων, το εκπαιδευτικό - βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο: "Με χώμα και νερό πλάθω σκεύη για τροφή και νερό". Στόχοι του προγράμματος ήταν: Να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες τη σπουδαιότητα της κεραμικής για τη μελέτη των αρχαίων πολιτισμών, να αντιληφθούν τη σημασία της κεραμικής για τη ζωή των ανθρώπων, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα τη διαχρονική παρουσία της και να γνωρίσουν τα στάδια παραγωγής και διακόσμησης των αγγείων, καθώς και τις ποικίλες χρήσεις τους.

Οι μαθητές/τριες μέσα από ηλεκτρονική παρουσίαση εικόνων ήρθαν σε επαφή με την κατασκευή, τη διακόσμηση και τη χρήση των σκευών. Στη συνέχεια τους μοίρασαν σπασμένα κομμάτια πήλινων σκευών και μέσω της απτικής επαφής μελέτησαν τα διάφορα κομμάτια και γνώρισαν τη σημασία της ταυτότητας κάθε αγγείου. Τέλος, οι μαθητές εκφράστηκαν δημιουργικά κατασκευάζοντας με πηλό τα δικά τους σκεύη.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ευθυμίου Χριστίνα-Μαρία (ΠΕ70)