Διακρίσεις-Βραβεύσεις

Η δική μου πόλη, 2015Η ομάδα Lego-WeDo της Ε' τάξης (Σχ. Έτος 2014-2015), συμμετείχε στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, με θέμα "Η δική μου Πόλη". Στόχος του διαγωνισμού είναι οι μαθητές να μάθουν πως μπορούν να δώσουν «ζωή-κίνηση» στις κατασκευές τους μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή αποκτώντας δεξιότητες προγραμματισμού, engineering (σχεδιασμός και κατασκευή) και επίλυσης προβλήματος (problem solving). Η ομάδα του Σχολείου μας, η ομάδα "Οι Ολοήμεροι" του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων και η ομάδα "Shakey_da_Vinci" του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων (Μαρούτσειο), διακρίθηκαν στην 1η θέση στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ηπείρου που έγινε στις 08/03/2015. Μπράβο σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό με πρωτότυπες ιδέες!

Στον τελικό διαγωνισμό που διεξήχθη στην Αθήνα στις 28/03/2015, η ομάδα ρομποτικής του Σχολείου μας κατέλαβε την πέμπτη (5) θέση Πανελλήνια.

Το αυτοκίνητο που παρκάρει στο γκαράζ

Προπονητές ομάδας: Χειλάς Αθανάσιος, ΠΕ70 και Κωσταδήμας Χαράλαμπος, γονέας