colors02

Στα πλαίσια της προαγωγής της έρευνας στη διδασκαλία των επιμέρους γνωστικών αντικειμένων, και στον ψυχοπαιδαγωγικό τομέα, σε συνεργασία με τμήματα και σχολές Α.Ε.Ι. και το Ι.Ε.Π., (περ.στ.,Παρ.2 - Αρθ.12 /Ν. 4692/2020) καθώς και της συνεργασίας με Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, ερευνητικούς φορείς και κοινωφελή ιδρύματα (περ.θ.,Παρ.2- Αρθ.12 /Ν. 4692/2020), το 2ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο, κατά το σχολικό έτος 2023-2024, προχώρησε στη σύναψη Πρωτοκόλλων-Μνημονίων Συνεργασίας με τους κάτωθι Φορείς, Σχολές Α.Ε.Ι. και Κοινωφελή Ιδρύματα με στόχο την αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης και της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών του, την επαγγελματική αναβάθμιση των εκπαιδευτικών του και τη σύνδεση του Σχολείου με την ευρύτερη εκπαιδευτική και τοπική κοινωνία.

Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων (Μνημόνιο Συνεργασίας, Έγκριση ΔΕΠΠΣ)

Διαμορφώθηκε ένα πλαίσιο συνεργασίας προκειμένου

• να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές/τριες, σε θέματα φιλαναγνωσίας, τοπικής ιστορίας, πολιτισμικής κληρονομιάς και έκφρασης συναισθημάτων,
  • να εφαρμοστούν πιλοτικά, να ανατροφοδοτηθούν και να επανεκτιμηθούν εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις της «Ζωσιμαίας» που έχουν ως ομάδα στόχο τις ηλικίες 7-12 ετών,
  • να επιτευχθεί η επαγγελματική ανάπτυξη των Εκπαιδευτικών, με συμμετοχή σε Σεμινάρια, Ημερίδες, Προγράμματα επικαιροποίησης γνώσεων και δεξιοτήτων, και νέων εφαρμογών τεχνολογίας,
  • να οργανωθούν δράσεις στο πλαίσιο λειτουργίας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Πιλοτικής Εφαρμογής Νέων Προγραμμάτων Σπουδών με στόχο την αφύπνιση και ενίσχυση του ενδιαφέροντος για θέματα που αφορούν στην ψυχική, συναισθηματική υγεία και ενσυναίσθηση, αντιμετώπιση κρίσεων και διαχείριση διαφορετικότητας.

1ο Δωδεκαθέσιο Ραλλείων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πειραιά (Σύμφωνο Συνεργασίας)

Διαμορφώθηκε ένα σύμφωνο συνεργασίας στο πλαίσιο δικτύωσης Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων προκειμένου να συνεργαστούμε στους τομείς:

• της ανταλλαγής καινοτόμων πρακτικών διδασκαλίας διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων,
  • της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών του σχολείου,
  • της εκπαιδευτικής έρευνας πεδίου στο επίπεδο των δύο σχολείων,
  • της εκπόνησης κοινών προγραμμάτων στο πλαίσιο των ομίλων αριστείας, δημιουργικότητας και καινοτομίας που λειτουργούν στις δύο σχολικές μονάδες,
  • της συνεργασίας στην υλοποίηση ερευνητικών, αναπτυξιακών και εκπαιδευτικών έργων, υπό Ευρωπαϊκή ή εθνική χρηματοδότηση (π.χ. eTwinning, Erasmus+),
  • της συνεργασίας στην υλοποίηση ενδοσχολικών, διαδικτυακών επιμορφώσεων των εκπαιδευτικών, σε συνεννόηση των Διευθυντριών,
  • της διοργάνωσης κοινών επιμορφωτικών ημερίδων, διά ζώσης (στις εγκαταστάσεις των δύο διδακτηρίων) ή διαδικτυακά,
  • της διοργάνωσης κοινών διδακτικών επισκέψεων, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό, σε σημεία ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος που σχετίζονται με κοινές δράσεις των εκπαιδευτικών των δύο σχολείων.