Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Δημιουργώντας με το φως

Όμιλος Εικαστικών «Δημιουργώντας με το φως»
Α΄, Δ΄, Ε΄τάξεις
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παπαδοπούλου Ελένη

Τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα του Ομίλου Εικαστικών είναι οι μαθητές/τριες:

Να κατανοήσουν μέσω της παρατήρησης και του παιχνιδιού τον κόσμο της Τέχνης / Να αποκτήσουν συνθετικές δεξιότητες σε σχέση με την εικόνα, την παρατήρηση, την συγκέντρωση στα αντικείμενα, το φώς, το χρώμα, την αίσθηση, την εντύπωση / Να κατανοήσουν ότι η εντύπωση και κατανόηση μιας εικόνας δεν είναι αποκομμένη από την κοινωνική ζωή και τις κοινωνικές δεξιότητες / Να γνωρίσουν μέσω της Ιστορίας της Τέχνης σημαντικούς καλλιτέχνες και σημαντικές περιόδους της Τέχνης.

Αναλυτικά η πρόταση για τη δημιουργία του Ομίλου εδώ.

omilos logotexneia

Όμιλος Λογοτεχνίας «Πρώτη επαφή μας με την παιδική Λογοτεχνία»
Β' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Βέργου Βασιλική

Οι στόχοι του φετινού μας Ομίλου είναι τα παιδιά να αποκτήσουν σχέση με το εξωσχολικό βιβλίο (σε πεζό και ποιητικό λόγο) και να το αγαπήσουν, να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν την δική τους πραγματικότητα μέσα απ΄ τους ήρωες των κειμένων και τη λογοτεχνική έκφραση, να εμπλουτίσουν τον γλωσσικό τους κώδικα και να διευκολυνθούν στην έκφραση σκέψεων και συναισθημάτων τους, να εστιάσουν σε πανανθρώπινες και διαχρονικές αξίες, να επιχειρήσουν να εκφραστούν τα ίδια λογοτεχνικά, να αναδείξουν ταλέντα και ικανότητες, να συνδυάσουν τον «λόγο» με τη ζωγραφική και τη μουσική.

Αναλυτικά η πρόταση για τη δημιουργία του Ομίλου εδώ.

Εξερευνώ κάθε γωνιά του διαστήματος

Όμιλος Αστρονομίας «Εξερευνώ κάθε γωνιά του διαστήματος»
Γ' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ευθυμίου Χριστίνα

Τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα του Ομίλου Αστρονομίας είναι οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τη δομή του Ήλιου και τη σημασία του για τη διατήρηση της ζωής, την εναλλαγή ημέρας-νύχτας και την εναλλαγή των εποχών, την ιστορία και τη δομή του Ηλιακού μας Συστήματος. Κατά τη διάρκεια του ομίλου θα χρησιμοποιήσουμε video και προσομοιώσεις, θα συμπληρώσουμε φύλλα εργασίας, θα κατασκευάσουμε το βιβλίο του Ηλιακού μας συστήματος, θα μελετήσουμε ιστοσελίδες, θα κάνουμε πειράματα και θα παίξουμε διαδραστικά παιχνίδια. Τα παιδιά θα δουλέψουν σε ομάδες, θα ανταλλάξουν απόψεις και θα καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα, οικοδομώντας με τον τρόπο αυτό τη νέα γνώση.

Λαογραφικό Εργαστήρι για παιδιά

Όμιλος Λαογραφίας «Λαογραφικό Εργαστήρι για παιδιά»
Δ' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιαβαλιά Έλενα

Τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα του Ομίλου Λαογραφίας είναι οι μαθητές/τριες:

Να γνωρίσουν όψεις του παραδοσιακού και σύγχρονου λαϊκού πολιτισμού βασισμένες στα πορίσματα της σύγχρονης λαογραφικής επιστήμης / Να διαπιστώσουν ότι ο πολιτισμός είναι δυναμικός στο χώρο και το χρόνο / Να κατανοήσουν τους όρους: πολιτισμός, λαϊκός πολιτισμός, λαογραφία, έθιμα, παράδοση / Να γνωρίσουν την εθνική και την τοπική τους ταυτότητα / Να κατανοήσουν τη διαδικασία εξέλιξης του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού / Να γνωρίσουν τις ομοιότητες και τις διαφορές των εθίμων από περιοχή σε περιοχή και από γενιά σε γενιά / Να διερευνήσουν τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και τις αλλαγές που επήλθαν σε αυτόν με το πέρασμα του χρόνου / Να κατανοήσουν ότι η γνώση του παρελθόντος αποτελεί κινητήρια δύναμη για νέα δημιουργία και ότι κάθε καινούριο έργο είναι άμεσο δεμένο με τις παλιές αξίες.

numbers

Όμιλος Μαθηματικών «Ποιος τη λύση θα βρει … πρώτος να φτάσει στην κορυφή»
ΣΤ' τάξη
Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Χειλάς Αθανάσιος

Η λειτουργία του Ομίλου Μαθηματικών αποσκοπεί στο να μεταφέρει την ομορφιά και την μαγεία των Μαθηματικών μέσα από γρίφους και διασκεδαστικά/έξυπνα προβλήματα.

Να αξιοποιηθεί και να ενισχυθεί η αγάπη των μαθητών για τα μαθηματικά και τις προκλήσεις τους και να εφοδιαστούν με μαθηματικές γνώσεις / Να εξασκηθούν συστηματικά στην επίλυση μαθηματικών προβλημάτων / Να εμπλουτίσουμε το σχολικό μάθημα με έξυπνα προβλήματα - γρίφους, έτσι, ώστε οι μαθητές να ασχολούνται παίζοντας με τα μαθηματικά / Να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς / Να αποκτήσουν συγκεκριμένες δεξιότητες: κριτική σκέψη, επικοινωνία, συνεργασία, υπευθυνότητα, οργανωτική ικανότητα, πρωτοβουλία.

Τους ποιητές τραγουδώντας...

Όμιλος Μουσικής «Τους ποιητές τραγουδώντας...»
Δ', Ε', ΣΤ' τάξεις
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μπενέκου Τατιανή

Γνωριμία των μαθητών με ποιήματα σπουδαίων Ελλήνων λογοτεχνών και με την αντίστοιχης ποιότητας μελωδία σημαντικών συνθετών. Απόδοση των μελοποιημένων ποιημάτων από τη χορωδία του συνόλου, μέσω της οποίας οι μαθητές έρχονται σε επαφή με βασικά στοιχεία φωνητικής τεχνικής και χορωδιακής πράξης.