Διακρίσεις-Βραβεύσεις

arianicanΤο Σχολείο μας συμμετέχει και φέτος με την ομάδα ρομποτικής «2ος Πειραματικός Γαλαξίας» στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού με θέμα «Ο Γαλαξίας μας», που γίνεται υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων και διοργανώνεται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό WRO Hellas (Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης, Τεχνολογίας και Μαθηματικών - STEM). Την προηγούμενη χρονιά, η ομάδα ρομποτικής του Σχολείου μας κατέλαβε την πέμπτη (5) θέση Πανελλήνια.

Στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ηπείρου που έγινε στις 28/02/2016, και συμμετείχαν δώδεκα (12) ομάδες, ο «2ος Πειραματικός Γαλαξίας» που αποτελείται από πέντε (5) μαθητές της ΣΤ' τάξης, διακρίθηκε στην πρώτη (1η) θέση παρουσιάζοντας τον «Arianican», ένα συλλέκτη εξωγήινων πετρωμάτων που δημιούργησε με το πακέτο LEGO-WeDo και προγραμμάτισε με το Scratch. Δείτε τα αποτελέσματα του Περιφερειακού διαγωνισμού εδώ.

Στον Τελικό Διαγωνισμό που έγινε στην Αθήνα στις 19/03/2016, o 2ος Πειραματικός Γαλαξίας συναγωνίστηκε με σαρανταεννιά (49) ομάδες που προκρίθηκαν στους περιφερειακούς διαγωνισμούς όλης της χώρας και κατέλαβε την τέταρτη (4) θέση Πανελλήνια, συγκεντρώνοντας 170 βαθμούς. Συγχαρητήρια!

Arianican, Παρουσίαση

Προπονητές ομάδας: Νικολού Αγγελική, ΠΕ19 και Κωσταδήμας Χαράλαμπος, γονέας
Ευχαριστούμε τον εικαστικό του Σχολείου μας κ. Κρομμύδα Παναγιώτη για τη βοήθειά του στην κατασκευή του σκηνικού.

Eυχαριστoύμε την Πρωτοβάθμια Σχολική Επιτροπή Δήμου Ιωαννιτών για την οικονομική στήριξη στη μετακίνηση της ομάδας στην Αθήνα, καθώς και το Σύλλογο Γονέων του 2ου Πειραματικού Δ.Σ. Ιωαννίνων.