Δράσεις του Σχολείου μας

giannena2018

Οι μαθητές του 2ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, του Εικαστικού Ομίλου & του Ομίλου Λογοτεχνίας του 2ου ΠΔΣ Ιωαννίνων και του 5ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων σας περιμένουν να σας παρουσιάσουν -σε μια Έκθεση Ζωγραφικής και Φωτογραφίας για τα 105 χρόνια της Απελευθέρωσης των Ιωαννίνων- μια ανατρεπτική προσέγγιση της έννοιας της ελεύθερης πόλης και της αξίας της ειρήνης στη ζωή της πόλης τους, με αφόρμηση την αντίφαση του πίνακα «Ολάκερη πόλη» του Μαξ Έρνστ που αποδίδει σουρεαλιστικά την αποδόμηση μιας πόλης στα σκοτεινά χρόνια ενός πολέμου με ένα ψυχρό κατακίτρινο φεγγάρι σε αντιδιαστολή με τον κυβιστικό πίνακα «Πόλη και Ήλιος» του Πωλ Κλεε που με τα χρώματά του αποδίδει το φως και τη χαρά που αναδύει μια ειρηνική πόλη.

Στη συνέχεια, οι μαθητές περιηγούνται στην πόλη τους, φωτογραφίζουν τις ομορφιές της και συζητούν τα στοιχεία που την καθορίζουν, τα σχεδιάζουν σε σκίτσα με κάρβουνο, εμπνέονται από στίχους για τα Γιάννενα του Γιοσεφ Ελιγιά, Δ. Χατζή, Λορέντζο Μαβίλη Κ. Κρυστάλλη και Α. Σικελιανού, τους εικονοποιούν σε ακουαρέλες με παστέλ λαδιού, γράφουν στίχους δημιουργικής γραφής και χαϊκού και τους αποδίδουν κυβιστικά αποτυπώνοντας τα σύμβολα ειρήνης πάνω από μια πόλη χαρούμενη και ειρηνική που ονειρεύονται για όλα τα παιδιά στον κόσμο. Κι όλα αυτά σε μια Έκθεση που θα λειτουργήσει  από τις 16 έως 23 Φεβρουαρίου 2018 στο χώρο της Ζ.Π.Α Ιωαννίνων.