Δράσεις του Σχολείου μας

parents thub

Το σχολείο σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων «Σχεδία», διοργάνωσε και λειτούργησε Ομάδα Συμβουλευτικής γονέων, με σκοπό την ενημέρωση και την εκπαίδευση των γονιών, προκειμένου να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του γονεϊκού τους ρόλου.

Οι ομάδες ολοκληρώθηκαν σε επτά (7) δίωρες συναντήσεις (μία συνάντηση την εβδομάδα) στο χώρο του σχολείου, από 05/12/2022 έως και 06-02-2023.

Τα θέματα που αναπτύχθηκαν ήταν:

• Η αποτελεσματική επικοινωνία στην οικογένεια

• Η ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης και η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης στα παιδιά
  • Κανόνες και όρια στην οικογένεια
  • Διαχείριση συγκρούσεων
  • Συναισθήματα
  • Οι ψυχοσυναισθηματικές ανάγκες των γονέων και του παιδιού

Ευχαριστούμε την Ψυχολόγο κ. Μπασογιάννη Βασιλική, και το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων για την συνεργασία και την υποστήριξη.

Η Δ/ντρια του Σχολείου
Κύρκου Βερονίκη