Δράσεις του Σχολείου μας

Σιγά σιγά μια συγγνώμη τη φορά, 2023

Την Τετάρτη 29/11/2023 οι μαθητές/τριες της Α’ και Β’ τάξης (σχ. έτος 2023-2024), παρακολούθησαν εξ αποστάσεως το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Σιγά σιγά μια συγγνώμη τη φορά" που οργανώθηκε από τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη. Παρακολουθήσαμε την ενημέρωση για τη λειτουργία της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης και αμέσως μετά ακούσαμε το υπέροχο παραμύθι "Πόσα συγγνώμη ακόμα, περιστέρι;" των Wendy Meddour και Carmen Saldana, εκδόσεις Ίκαρος, το οποίο ανέλυε με πολύ ελκυστικό, αστείο και γλυκό τρόπο την επιθυμητή συμπεριφορά που όλοι θέλουμε να βιώνουμε για να ζούμε σε ένα ευτυχισμένο περιβάλλον. Ακολούθησε συζήτηση και διαδραστικά παιχνίδια σχετικά με την ανάπτυξη καλών σχέσεων μεταξύ των μαθητών/τριων. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη για την ευκαιρία που έδωσε στους μικρούς μαθητές/τριες να συμμετάσχουν σε ένα τόσο ενδιαφέρον και ουσιαστικό πρόγραμμα.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Μπάρμπα Μαρία (ΠΕ70), Μάγκου Μόνικα (ΠΕ70)