art banner

Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

03/06/2014: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

Οι μαθητές των Ε? και Στ? τάξεων επισκέφθηκαν το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας, όπου περιηγήθηκαν στις μόνιμες εκθέσεις του μουσείου στις οποίες παρουσιάζεται, μέσα από τα εκθέματα, η εξέλιξη της τεχνολογίας και των επιστημών. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα  το οποίο σχετίζονταν με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος  ενημερώθηκαν για τη δημιουργία και  εξέλιξη του διαδικτύου, τους κινδύνους  που  απορρέουν από τη χρήση του και τελικά συμμετείχαν σε βιωματική δραστηριότητα στο αμφιθέατρο του Μουσείου που αποσκοπούσε στην ανατροφοδότηση και κατανόηση των πληροφοριών των οποίων έγιναν δέκτες οι μαθητές.

Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας

03/06/2014: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Ιστορίας, οι μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της  Πάτρας. Εκεί, είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στις τρεις αίθουσες του Μουσείου (αίθουσα ιδιωτικού βίου, δημόσιου βίου και νεκρόπολης) και να γνωρίσουν την ιστορική διαδρομή της πόλης της Πάτρας από τα προϊστορικά έως τα ρωμαϊκά χρόνια.

Επίσκεψη στο μουσείο Κέρινων ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη

10/04/2014: Επίσκεψη στο μουσείο Κέρινων ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας "Ελληνική Επανάσταση" επισκέφτηκαν το μουσείο Κέρινων ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη, την Πέμπτη 10/04/2014. Mέσα από την επίσκεψη τους στο μουσείο, είδαν και θαύμασαν από κοντά τα κέρινα ομοιώματα του μεγάλου δημιουργού, ο οποίος αναβίωσε ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα της Ελληνικής Επανάστασης. "Σα φόρο τιμής, αγάπης και πίστης, στους ανώνυμους και επώνυμους ήρωές μας, έφτιαξα τούτο το Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας με κέρινα ομοιώματα, στο χωριό Μπιζάνι Ιωαννίνων. Θέλω να κάνω Ιστορική Αγωγή, μνήμη Ιερή όλων των ηρωικών μορφών και γεγονότων που έζησαν μέσα μου."

Το άγνωστο ?μέτωπο? των Βαλκανικών Πολέμων

26/02/2014: Το άγνωστο ?μέτωπο? των Βαλκανικών Πολέμων, Δημοτική Πινακοθήκη Ιωαννίνων

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία και ο Δήμος Ιωαννιτών διοργάνωσαν έκθεση με τίτλο «Το άγνωστο ?μέτωπο? των Βαλκανικών Πολέμων: η διοικητική ενσωμάτωση των Νέων Χωρών» στη Δημοτική Πινακοθήκη Ιωαννίνων. Η έκθεση είχε παρουσιαστεί στον εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος της Βουλής το 2012 με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τους Βαλκανικούς Πολέμους.

Στα πλαίσια της έκθεσης διεξήχθη εκπαιδευτικό πρόγραμμα.  Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης, την Τετάρτη 26/02/2014,  παρακολούθησαν μια ιστορική αναδρομή στα στρατιωτικά, διπλωματικά και πολιτικά γεγονότα της δεκαετίας 1912-1922, μέσα από φωτογραφίες, εφημερίδες, διοικητικές αποφάσεις και επίσημη αλληλογραφία, επιστολικά δελτάρια, πίνακες και χάρτες.

Πηγή φωτογραφιών εδώ.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα, Χειλάς Αθανάσιος, Κωνσταντίνου Ιωάννης, Γκουρογιάννη Ιωάννα