art banner

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική ΥπηρεσίαΣτα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης (σχ. έτος 2021-2022) του Σχολείου μας, την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021, επισκέφθηκαν το χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.

Εκεί ξεναγήθηκαν στους χώρους της Υπηρεσίας και στη συνέχεια παρακολούθησαν μια παρουσίαση σχετικά με το σεισμό, τις πυρκαγιές και τις πλημμύρες. Έμαθαν να αναγνωρίζουν τις σειρήνες της Πυροσβεστικής, να αντιδρούν χωρίς πανικό σε έκτακτη ανάγκη, όπως σεισμό, πυρκαγιά, πλημμύρα. Επίσης, ενημερώθηκαν για την αναγκαία ύπαρξη σε κάθε οικία του «σάκου έκτακτης ανάγκης», όπως και τον προκαθορισμό των ασφαλέστερων σημείων του σπιτιού. Τέλος, ξεναγήθηκαν στο χώρο των οχημάτων, είδαν από κοντά τα διάφορα οχήματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και ενημερώθηκαν για τη χρησιμότητά τους.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Ευθυμίου Χριστίνα (ΠΕ70), Βουρδούνη Σουλτάνα (ΠΕ70)