art banner

10-05-2022: Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο «Κώστας Φρόντζος»Στα πλαίσια της Τοπικής Ιστορίας οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης (σχ. έτος 2021-2022) του Σχολείου μας, επισκέφθηκαν την Τρίτη 10/05/2022 το Λαογραφικό Μουσείο «Κ. Φρόντζος». Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο μουσείο και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα πλαίσια της έκθεσης «οδός αβέρωφ, κόσμημα, γιάννινα». Τα μοναδικά εκθέματα που για πρώτη φορά κοσμούν μια απο τις αίθουσες του Μουσείου αποτελούν συλλογή από κοσμήματα, φιλοτεχνήματα και αντικείμενα μεγάλης αξίας από τη συλλογή Κώστα Φρόντζου, αναδεικνύοντας την τοπική πολιτιστική κληρονομιά, καθώς και την ενασχόληση και ιδιαίτερη σχέση των γιαννιωτών τεχνιτών με το ασήμι, συνθέτοντας την ταυτότητα της πόλης. Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τα εκθέματα και ζωγράφισαν κοσμήματα και αντικείμενα από ασήμι, συμμετέχοντας σε διαγωνισμό ζωγραφικής της έκθεσης του μουσείου.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Βουρδούνη Σουλτάνα (ΠΕ70)