art banner

18-10-2023: Ένα Ταξίδι στο Πολεμικό Μουσείο Καλπακίου

Στις 18 Οκτωβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β΄και Γ΄τάξεων του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το χωριό Καλπάκι και ειδικότερα το Μουσείο Καλπακίου. Η εκπαιδευτική επίσκεψη συνδέθηκε με τον επικείμενο εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 καθώς και για να εμπλουτίσουν οι μαθητές/τριες τις γνώσεις τους σχετικά με την ιστορία των πρώτων 12 ημερών του Ελληνοϊταλικού πολέμου (στις οποίες και  είναι αφιερωμένο το μουσείο).

Αρχικά επισκεφτήκαμε το Στρατιωτικό Μουσείο Καλπακίου και ξεναγηθήκαμε από τους στρατιώτες που υπηρετούν στο Σώμα του Ελληνικού Στρατού. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ελληνικά και ιταλικά πολυβόλα όπλα, τη μηχανή του αεροπλάνου του Υποσμηναγού Ιωάννη Σακελλαρίου που κατέπεσε ηρωικά στον πόλεμο, στρατιωτικές ενδυμασίες ηρώων Ελλήνων αξιωματικών και στρατιωτών, πλούσιο φωτογραφικό υλικό και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα. Η ξενάγησή μας έκλεισε με την προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ με ταυτόχρονη γραφική και ηχητική αναπαράσταση των στρατιωτικών επιχειρήσεων κατά τις πρώτες μέρες του πολέμου σε μεγάλο τρισδιάστατο χάρτη. Στη συνέχεια ανεβήκαμε στο λόφο Σειλητούρια για να δούμε από κοντά το μπρούτζινο άγαλμα του πολεμιστή στρατιώτη του '40, γλυπτό του 1966 του καθηγητή Λάμερα Λάζαρου.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μάγκου Μόνικα (Β' τάξη), Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (Γ' τάξη), Γκουρογιάννη Ιωάννα (ΠΕ11)

Οι μαθητές προετοιμάστηκαν για την επίσκεψη μέσα από υλικό που ετοιμάστηκε από τις εκπαιδευτικούς των δύο τάξεων και περιλάμβανε δραστηριότητες για την ενασχόληση των μαθητών πριν την επίσκεψη, κατά τη διάρκειά της αλλά και μετά από αυτήν. Επιπλέον, στον προαύλιο χώρο του μουσείου, είχαμε την ευκαιρία να παίξουμε παιχνίδια στον κύκλο που τα συνδέσαμε με όσα είδαμε εκεί και με την ιστορικότητα του χώρου. Μέσα από αυτά διασκεδάσαμε πολύ αλλά επιδιώξαμε να γνωριστούμε καλύτερα και να δεθούμε περισσότερο ως ομάδα ενισχύοντας με τη δράση μας αυτή την καλλιέργεια δεξιοτήτων αποτελεσματικής επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ μας. Επίσης μέσα από την επίσκεψη αυτή προβληματιστήκαμε για τα δεινά που φέρνει ένας πόλεμος ακόμη και αμυντικός και συνειδητοποιήσαμε τη σημασία της ειρήνης στη σχέση μεταξύ των λαών που θα πρέπει να βασίζεται στις αρχές του σεβασμού και της αδελφοσύνης.