Μονόλογοι από το Αιγαίο, 31 Μαρτίου 2017

monologoiΤην Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017, στις 9:20 π.μ., το Σχολείο μας και άλλα 15 σχολεία συμμετέχουν στην παράσταση - φεστιβάλ σχολείων «Μονόλογοι από το Αιγαίο»: το ταξίδι και τα όνειρα ασυνόδευτων ανήλικων προσφύγων. 255 μαθητές με αφορμή τα κείμενα του βιβλίου «Μονόλογοι από το Αιγαίο» ζωντανεύουν σκέψεις, αναμνήσεις, συναισθήματα και όνειρα ασυνόδευτων ανήλικων προσφύγων, που πέρασαν το Αιγαίο με την ελπίδα να ζήσουν σε έναν κόσμο που μας αγκαλιάζει όλους.

Ο Εικαστικός Όμιλος του Σχολείου μας θα παρουσιάσει επί σκηνής έργα των μαθητών με θέμα το προσφυγικό ζήτημα πλαισιώνοντας το δρώμενο από την ΣΤ΄ τάξη «Μονόλογος από έναν πρόσφυγα» και συμμετέχοντας σε ένα διασχολικό φεστιβάλ σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας υπό την επιμέλεια του πανελλήνιου προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω», του «Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση» και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες. Οι μαθητές ζωγράφισαν σουρεαλιστικά έργα του Ν. Εγγονόπουλου και της Μεταφυσική ζωγραφικής του Τζόρτζιο ντε Κίρικο, καθώς και σκηνές από τις αφηγήσεις παιδιών – προσφύγων από το πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ;»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Ιωαννίνων-Καμπέρειο Πνευματικό Ίδρυμα. Πιο αναλυτικά εδώ.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Χειλάκη Αγγελική, Ελευθεριάδου Λασκαρίνα, Πατλιά Σπυριδούλα