Γιορτή 28 Οκτωβρίου, 2018

28oct2018

Μέσα από μια διαφορετική προσέγγιση οι μαθητές της Δ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018-2019) παρουσίασαν το χρονικό της 28ης Οκτωβρίου. Ένα απόσπασμα από το «Άξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη αποτέλεσε τη βάση μιας βιωματικής προσέγγισης των γεγονότων του Β? Παγκοσμίου πολέμου. Το χρονικό του πολέμου παρουσίασαν οι μικροί αφηγητές ως άνθρωποι εκείνης της εποχής, ενώ παράλληλα ξετυλιγόταν μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο και η καθημερινότητα μιας ελληνικής οικογένειας, που φιλοξενούσε δύο ανθρώπους των αντίπαλων στρατοπέδων, έναν γερμανό αρχαιολόγο, τον Κλάους Χόφμαν και έναν εβραίο? Αναβίωση των ένδοξων σελίδων της ιστορίας του έθνους μας, που με έναν μοναδικά αισθαντικό τρόπο, παρουσίασαν οι μαθητές του σχολείου μας..

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Πατλιά Σπυριδούλα, Υπεύθυνη χορωδίας: Σαλάππα Αθηνά, Υπεύθυνη χορευτικού: Γκουρογιάννη Ιωάννα