Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση, 2018

prosklisixmas2018 thub

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄ και Β΄ τάξεων του Σχολείου μας, με χαρά σας προσκαλούν στη θεατρική παράσταση «Χριστουγεννιάτικη Ιστορία», την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018 στις 07.30 το απόγευμα στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος Ζ.Π.Α. Η Χριστουγεννιάτικη εορταγορά θα ξεκινήσει στις 6.30 μ.μ.

Το έργο είναι μια διασκευή της ομώνυμης νουβέλας "A Christmas Carol" του Charles DickensΠρόκειται για τη μεταφορά στη σκηνή μιας διαχρονικής ιστορίας, που παρόλο που δημοσιεύτηκε τον Δεκέμβριο του 1843, παραμένει πάντα επίκαιρη. Μια παραμονή Χριστουγέννων, λοιπόν, στο κρύο και υγρό Λονδίνο ζωντανεύει το θαύμα των Χριστουγέννων,  αφού αναδεικνυονται θέματα αγάπης και  ανθρωπιάς που προβληματίζουν κι οδηγουν σε σκέψεις και αναθεωρήσεις  όσον αφορά τις αξίες και τις προτεραιότητες που θέτουμε στη ζωή μας.

Συγγραφή και οργάνωση κειμένου: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα, Βέργου Βασιλική
Μουσική επιμέλεια: Σαλάππα Αθηνά, Ελευθεριάδου Λασκαρίνα