Διακρίσεις-Βραβεύσεις

Ετικέτα Ποιότητας eTwinning Η Εθνική Υπηρεσία Στήριξης (ΕΥΣ) eTwinning απένειμε Ετικέτα Ποιότητας (QualityLabel) στα έργα «Fairytales of Europe» (2ετές) και «The fables of Aesop», που πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας κατά το Σχ. Έτος 2013-2015. Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Συγκεκριμένα, για να απονεμηθεί σε ένα έργο eTwinning Ετικέτα Ποιότητας, θα πρέπει να πληροί τα παρακάτω κριτήρια ποιότητας: Παιδαγωγική Καινοτομία, Ενσωμάτωση στη Διδακτέα ύλη, Επικοινωνία και ανταλλαγή μεταξύ σχολείων-συνεργατών, Συνεργασία μεταξύ των σχολείων-συνεργατών, Χρήση της τεχνολογίας και Αποτελέσματα, αντίκτυπος και τεκμηρίωση.