Δράσεις του Σχολείου μας

xora

Το παραγόμενο βιντεάκι είναι αποτέλεσμα μιας συνεργασίας των Α' και Δ' τάξεων του σχολείου μας με το Εργαστήριο Μουσικής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ειρήνη Νικολάου στο πλαίσιο του προγράμματος "Νοιάζομαι και δρω" και με επίκεντρο το προσφυγικό ζήτημα.

Σκοπός της δράσης ήταν να ευαισθητοποιηθουν οι μαθητές μας σε θέματα ειρήνης, πολέμου και προσφύγων και να μιλήσουμε ανοιχτά για ένα τόσο επίκαιρο ζήτημα. Στόχος της δράσης ήταν η καταπολέμηση της μισαλλοδοξίας και του φόβου για τον διαφορετικό. Με αφορμή το τραγούδι αξιοποιήθηκαν οι στίχοι του, ώστε να αναδειχθούν τα μείζονα προβλήματα των βασικών αναγκών του πρόσφυγα, η αξία του ως άνθρωπος από όποια χώρα και αν προέρχεται που βρίσκεται σε δύσκολη θέση και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια γενικότερα. Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τους στίχους του τραγουδιού και με τη δημιουργική φαντασία τους το εικονοποιησαν με ομαδικά έργα ζωγραφικής.

Το τραγούδι «Η ΧΩΡΑ ΜΟΥ» προέκυψε από την μελοποίηση (Μουσική: Ειρήνη Νικολάου) των στίχων της ελληνικής μετάφρασης του εικομυθιστορήματος "Πρόσφυγες'' του O. Colfer & A. Donkin (2017). Η εικαστική επιμέλεια του τραγουδιού και η εικαστική παρουσίαση των φιλοτεχνημένων έργων έγινε μέσα από μια συλλογική προσπάθεια από τους μαθητές των σχολείων του 2ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείο Ιωαννίνων (Α' & Δ' τάξεις), του Δημοτικού Σχολειου Νέας Σελεύκειας Ηγουμενίτσας (Δ' τάξη) και του 12/θέσιου Δημοτικού Σχολείο Νυδριού (Ε' τάξη).

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελευθεριαδου Λασκαρίνα & Πατλια Σπυριδούλα (ΠΕ70)