Δράσεις του Σχολείου μας

thetriko festival 2018

Τη Δευτέρα 30 Απριλίου 2018, 9.30 π.μ. στο Καμπέρειο Θέατρο του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ιωαννίνων, με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων, συναντηθήκαμε δημιουργικά επί σκηνής, σε μία κοινή θεατρική σύνθεση και μιλήσαμε με έναν δικό μας, διαφορετικό τρόπο για τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου, με το θεατρικό μουσικό δρώμενο "Ανθρώπινη αλυσίδα" (Β' και Γ' τάξη) και με εικαστικές δημιουργίες του Ομίλου Εικαστικών. 207 μαθητές και 30 εκπαιδευτικοί ενώσαμε δημιουργικά τις φωνές μας «Για το Μαζί της ζωής» με κοινό στόχο να δώσουμε φωνή στα παιδιά που αναγκάστηκαν να στερηθούν την παιδική τους ηλικία.

Το πρόγραμμα «Κι αν ήσουν εσύ;» υλοποιείται για τέταρτη χρονιά φέτος από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες στην Ελλάδα. Είναι ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους αξιοποίησαν τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος και με βιωματικές δραστηριότητες που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στα σεμινάρια/εργαστήρια του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ», δημιούργησαν θεατρικά δρώμενα βασισμένα σε κείμενα σχετικά με τη διαφορετικότητα, τις πολιτισμικές διαφορές, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αποδοχή.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα, Πατλιά Σπυριδούλα, Χειλάκη Αγγελική