Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Νοιάζομαι και Δρω, 2016-2020

• Νοιάζομαι και Δρω, 2017-2018

noiazomaikaidrw

Το πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω: εθελοντισμός-αλληλεγγύη-ενεργός πολίτης» στοχεύει στην κατανόηση των εννοιών και της σημασίας του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης, της στενής σύνδεσής τους με την ιδιότητα του ενεργού πολίτη, καθώς και στην καλλιέργεια στάσεων στην κατεύθυνση της μεγαλύτερης κοινωνικής συμμετοχής και της συνειδητής ανάληψης πρωτοβουλιών για συγκεκριμένες δράσεις, ώστε τα παιδιά να "νοιάζονται και να δρουν".

• να εξοικειώσει τους μαθητές με τις έννοιες εθελοντισμός, ενεργός πολίτης, αλληλεγγύη

• να καλλιεργήσει στους μαθητές τον εθελοντισμό και την αλληλεγγύη ως τρόπος συμπεριφοράς και δράσης
    • να κινητοποιήσει τους μαθητές σε δραστηριότητες προσφοράς, αλληλεγγύης, βοήθειας και συναισθηματικής υποστήριξης, και, τέλος, την προώθηση της συμμετοχής στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον
    • να αναπτύξουν οι μαθητές δεξιότητες επαρκούς επικοινωνίας, συνεργασίας και να αποκτήσουν ατομική και συλλογική ευθύνη απέναντι στην εφαρμογή των δικαιωμάτων, συμμετέχοντας ενεργά και με ομαδικό πνεύμα
    • να κατανοήσουν τις ιδιαιτερότητες της κατάστασης των ατόμων με δυσκολίες και ιδιαίτερες ανάγκες
    • να ενημερωθούν από ειδικούς, να επεξεργαστούν και να συζητήσουν με αφορμή διάφορα βιβλία
    • να παίξουν ομαδικά εκπαιδευτικά παιχνίδια στο προαύλιο με την συμμετοχή των μαθητών/τριών του σχολείου και των μαθητών/τριών του Ειδικού σχολείου
    • να κατανοήσουν πώς ο άνθρωπος επηρεάζει το φυσικό περιβάλλον αρνητικά μέσα από τις καθημερινές δραστηριότητές του
  • «Κι αν ήσουν εσύ;»

thetriko festival 2018

Τη Δευτέρα 30 Απριλίου 2018, 9.30 π.μ. στο Καμπέρειο Θέατρο του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ιωαννίνων, με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων, συναντηθήκαμε δημιουργικά επί σκηνής, σε μία κοινή θεατρική σύνθεση και μιλήσαμε με έναν δικό μας, διαφορετικό τρόπο για τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου, με το θεατρικό μουσικό δρώμενο "Ανθρώπινη αλυσίδα" (Β' και Γ' τάξη) και με εικαστικές δημιουργίες του Ομίλου Εικαστικών. 207 μαθητές και 30 εκπαιδευτικοί ενώσαμε δημιουργικά τις φωνές μας «Για το Μαζί της ζωής» με κοινό στόχο να δώσουμε φωνή στα παιδιά που αναγκάστηκαν να στερηθούν την παιδική τους ηλικία.

Το πρόγραμμα «Κι αν ήσουν εσύ;» υλοποιείται για τέταρτη χρονιά φέτος από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες στην Ελλάδα. Είναι ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους αξιοποίησαν τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος και με βιωματικές δραστηριότητες που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στα σεμινάρια/εργαστήρια του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ», δημιούργησαν θεατρικά δρώμενα βασισμένα σε κείμενα σχετικά με τη διαφορετικότητα, τις πολιτισμικές διαφορές, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αποδοχή.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα, Πατλιά Σπυριδούλα, Χειλάκη Αγγελική

• Παρέα με τη συγγραφέα κ. Σοφία Γραμμόζη, 2018

b01 thubΣήμερα, Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, περάσαμε ένα όμορφο πρωινό στο σχολείο μας παρέα με τη συγγραφέα κ. Σοφία Γραμμόζη - Σωπίκη που ταξίδεψε τους μαθητές της Α' και Β' τάξης με τα μαγικά παραμύθια της στον κόσμο της φιλίας,της αγάπης και της προσφοράς. Μαζι μας ήταν και παιδιά από το Ειδικό Πειραματικό που μας κράτησαν συντροφιά μαζί με τους δασκάλους τους. Οι μαθητές της Β' τάξης ζωγράφισαν ήρωες και σκηνες από τα βιβλία "Το Ονειρόπαιδο" και "Η Μελένια και η Νεράιδα της Αγάπης". Επίσης έγραψαν τις σκέψεις τους, μηνύματα φιλίας και γράμματα στη συγγραφέα, ενώ μίλησαν για την αποδοχή της διαφορετικότητας, την αγάπη και την προσφορά. Οι μαθητές της Α' τάξης ζωγράφισαν σκηνές από το βιβλίο "Το ματωμένο γόνατο" και μπερδεύοντας λέξεις και συναισθήματα έγραψαν ένα όμορφο ποίημα για την κ. Σοφία.

• Έναστρη νύχτα των Χριστουγέννων, 2017

ekthesi-xmas2017

Σε μια σύμπραξη αγάπης για το μήνυμα των Χριστουγέννων διοργανώθηκε Έκθεση Εικαστικών Δημιουργημάτων με τίτλο «ΕΝΑΣΤΡΗ ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ» στις 20,21,22-12-2017 στον Εκθεσιακό Χώρο της Ζ.Π.Α. Ιωαννίνων. Στην έκθεση συμμετείχαν με δημιουργίες τους οι μαθητές του 2ου Πειραματικού Σχολείου Ιωαννίνων, του 5ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων, του Πειραματικού 2/θεσιου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Ζ.Π.Α. Ιωαννίνων, του Ομίλου Εικαστικών Π.Δ.Σ. Ιωαννίνων και του Ομίλου Λογοτεχνίας Π.Δ.Σ. Ιωαννίνων.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό, καθώς και στιγμιότυπα από το φωτορεπορτάζ του ΗΠΕΙΡΟΣ TV1 και τη δημοσιογράφο Γιώτα Σταύρου.

• Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, 2017

International Day of People with Disability

Η Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών έχει καθιερώσει την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία με στόχο να αναδείξει τα δικαιώματα των αναπήρων για ευημερία και ισότιμη συμμετοχή και προσφορά στην κοινωνία, ταυτόχρονα όμως και τους περιορισμούς που αντιμετωπίζουν σε σημαντικές πτυχές της κοινωνικής, οικονομικής και πολιτικής ζωής. Καλούμαστε όλοι να αναγνωρίσουμε τις δυσκολίες και τις ανισότητες που βιώνουν τα άτομα με αναπηρία και μέσα από θεσμοθετημένες πολιτικές και συλλογικές δράσεις να προχωρήσουμε στη δημιουργία μιας «ανθεκτικής» κοινωνίας για όλους, χωρίς αποκλεισμούς.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία συμμετέχουμε με δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης της σχολικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας σε ζητήματα που αφορούν την αναπηρία, μέσα από την ενεργό συμμετοχή όλων των μαθητών και την ανάδειξη καλών παιδαγωγικών πρακτικών που προάγουν τις αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης.