Δράσεις του Σχολείου μας

b01 thubΣήμερα, Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, περάσαμε ένα όμορφο πρωινό στο σχολείο μας παρέα με τη συγγραφέα κ. Σοφία Γραμμόζη - Σωπίκη που ταξίδεψε τους μαθητές της Α' και Β' τάξης με τα μαγικά παραμύθια της στον κόσμο της φιλίας,της αγάπης και της προσφοράς. Μαζι μας ήταν και παιδιά από το Ειδικό Πειραματικό που μας κράτησαν συντροφιά μαζί με τους δασκάλους τους. Οι μαθητές της Β' τάξης ζωγράφισαν ήρωες και σκηνες από τα βιβλία "Το Ονειρόπαιδο" και "Η Μελένια και η Νεράιδα της Αγάπης". Επίσης έγραψαν τις σκέψεις τους, μηνύματα φιλίας και γράμματα στη συγγραφέα, ενώ μίλησαν για την αποδοχή της διαφορετικότητας, την αγάπη και την προσφορά. Οι μαθητές της Α' τάξης ζωγράφισαν σκηνές από το βιβλίο "Το ματωμένο γόνατο" και μπερδεύοντας λέξεις και συναισθήματα έγραψαν ένα όμορφο ποίημα για την κ. Σοφία.

Β' τάξη

Α' τάξη

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Βέγου Βασιλική (Α' τάξη), Ελευθεριάδου Λασκαρίνα (Β' τάξη)