Προγράμματα Αγωγής Υγείας

To σχολείο  μου  νοιάζεται για τα παιδιά του κόσμου - Η υπεράσπιση των Δικαιωμάτων του Παιδιού με όπλο την Τέχνη

Οι μαθητές με αφορμή στίχους από ποιήματα και πίνακες ζωγραφικής, ζωγράφισαν κι έγραψαν μηνύματα ευαισθητοποίησης για τους πρόσφυγες και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Προέβησαν σε πράξεις αλληλεγγύης και συμπαράστασης προς τους πρόσφυγες.

Το πρόγραμμα στοχεύει:

• Να αναγνωρίσουν οι μαθητές την έννοια του «διαφορετικού», να κατανοήσουν τις συνθήκες που δημιουργούν τον «ξένο» και να ευαισθητοποιηθούν στο ζήτημα του «άλλου».
  • Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στο μείζον προσφυγικό θέμα που αντιμετωπίζει ο σημερινός κόσμος, να πάρουν θέση και να αναλάβουν δράση
  • Να αναζητήσουν τρόπους προβολής και υπεράσπισης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων μέσα από τη «γλώσσα» της τέχνης.
  • Να συμμετέχουν ενεργά με ομαδικό πνεύμα σε συλλογικές δράσεις με σκοπό την προάσπιση και την προώθηση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Ενδεικτικές δράσεις:

• Επεξεργασία ποιημάτων με θέμα το προσφυγικό, όπως το ποίημα του Μπ.Μπρεχτ Για τον όρο "μετανάστες"
  • Επεξεργασία ζωγραφικών πινάκων με θέμα το προσφυγικό
  • Απαγγελίες στίχων
  • Εικαστικές δημιουργίες
  • Συλλογή φαρμακευτικού υλικού, τροφίμων, ενδυμάτων και υποδημάτων για τους πρόσφυγες
  • Πραγματοποίηση μουσικής εκδήλωσης με στόχο τη συλλογή χρηματικού ποσού για την ενίσχυση των παιδιών- προσφύγων
  • Συμμετοχή σε έκθεση ζωγραφικής για τα δικαιώματα του παιδιού

Αξιολόγηση:

Οι μαθητές συμμετείχαν στις δράσεις με ενθουσιασμό και πνεύμα συνεργασίας. Επίσης επιτεύχθηκαν οι στόχοι των δράσεων που είχαν τεθεί. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τα πραγματικά προβλήματα των προσφύγων και ιδιαίτερα με τις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετωπίζουν τα παιδιά- πρόσφυγες και οδηγήθηκαν στην ανάγκη να συμβάλουν έμπρακτα στην αντιμετώπιση του προσφυγικού ζητήματος, δείχνοντας την αλληλεγγύη τους και προσφέροντας βοήθεια στους συνανθρώπους τους.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα (ΠΕ70), Χειλάκη Αγγελική (ΠΕ70)