Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Το έθιμο της χελιδόνας"Ήδη από την αρχαιότητα τα παιδιά γιόρταζαν το τέλος του χειµώνα και τον ερχοµό των χελιδονιών µε τα «χελιδονίσματα». Κρατώντας το οµοίωµα ενός χελιδονιού, τριγυρνούσαν στην πόλη και τραγουδώντας τη «χελιδόνα», ζητούσαν φιλέµατα. Το έθιµο της «χελιδόνας» συνεχίστηκε σε πολλές περιοχές τη Ελλάδας ως τα νεότερα χρόνια. Την 1η του Μάρτη τα παιδιά ξεχύνονταν στους δρόµους, για να καλωσορίσουν τα χελιδόνια, αγγελιαφόρους της άνοιξης, που δε θ' αργούσε να έρθει. Περασµένο σε ένα ραβδί, κρατούσαν ένα καλάθι µε φύλλα κισσού, σύµβολο της αειθαλούς βλάστησης. Στην άκρη του ραβδιού στερέωναν ένα ξύλινο χελιδόνι που είχε κουδουνάκια στο λαιµό του και, τριγυρίζοντας από σπίτι σε σπίτι, κουνούσαν το ραβδί τους και έλεγαν τα «χελιδονίσµατα»." (πηγή slideshare.net)

Σήμερα, Τρίτη 1 Μαρτίου 2022, οι μαθητές/τριες του Ομίλου Λαογραφίας κατασκεύασαν τις δικές τους χελιδόνες και τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης στη διευθύντρια του σχολείου μας, στο σύλλογο διδασκόντων και στους συμμαθήτες τους. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια τη Μουσικό του σχολείου μας κα. Μπενέκου Τατιανή.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιαβαλιά Έλενα (ΠΕ70)