Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Δημιουργική γραφή κ? έκφραση μέσω Συναισθηματικής Γλώσσας, Τάξη Γ'

Η δράση του συγκεκριμένου ομίλου ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση του έργου των παιδιών στην τελετή λήξης της λειτουργίας των ομίλων του σχολείου μας, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 06-06-2014. Ειδικότερα, το πλαίσιο αναφοράς αυτής της παρουσίασης αποτέλεσε «Ο Κύκλος του χρόνου», δηλαδή οι μαθητές, μέσα από τα πρωτότυπα και αυθεντικά έργα που οι ίδιοι έγραψαν δουλεύοντας σε ομάδες, παρουσίασαν το ταξίδι τους στον κύκλο της σχολικής τους ζωής στο τρέχον έτος.

Αναλυτικότερα, αρχικά παρουσίασαν τις δημιουργίες τους για το φθινόπωρο ? «Την απίθανη βροχή» και «Τη σωστή προπαίδεια» ? ακολούθησαν τα κείμενα για το χειμώνα ? Ιστορίες, παραμύθια, το αλφαβητάρι των Χριστουγέννων και Λίμερικ για τις απόκριες ? έπονται τα έργα για την άνοιξη ? «Ο διάλογος του ερωτευμένου ζευγαριού» και «Η απροσδόκητη διακοπή της αναστάσιμης θείας λειτουργίας». Τέλος, για το καλοκαίρι παρουσιάστηκε το κόμικ «Μελάμπους», το οποίο έγραψαν και φιλοτέχνησαν οι μαθητές και το πρότειναν στους συμμαθητές τους του σχολείου για ανάγνωση κατά τις θερινές διακοπές στην παραλία.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
 ΠΑΝΤΕΛΗΣ Γ.