Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Δημιουργική γραφή κ? έκφραση μέσω Συναισθηματικής Γλώσσας, Τάξη Δ'

Στο τμήμα της Δ΄ τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014) του ομίλου λογοτεχνίας (συντονίστρια κ. Βέργου Βασιλική) - στη  Β΄  φάση  της εργασίας μας- παραμένοντας στην ίδια βάση και φιλοσοφία δουλειάς, δόθηκε έμφαση στην επέκταση, την έμμετρη απόδοση  και την αλλαγή της πλοκής των λογοτεχνημάτων με τα οποία ασχοληθήκαμε. Ενδιαφέρουσα για τους μαθητές αποδείχθηκε η σύνδεση των κειμένων με πτυχές της δικής τους καθημερινότητας ή οπτικής του κόσμου γύρω τους (π.χ. η στάση μας απέναντι στις ιδιαιτερότητες ή το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας).

Το Χρώμα της Αγάπης, Παρουσίαση των εργασιών

Παράλληλα, με το κλείσιμο του φετινού μας κύκλου, θεωρήθηκε σκόπιμο να δοθεί στους γονείς των συμμετεχόντων μαθητών  σύντομο ερωτηματολόγιο για την αξιολόγηση του φετινού έργου αλλά και την χάραξη των επόμενων βημάτων μας.

Α. Το σύνολο των δραστηριοτήτων μας όπως δόθηκε στα παιδιά, μετά την επαφή τους με το κείμενο.

Β. Δείγματα της δημιουργίας των μαθητών στις συγκεκριμένες δραστηριότητες.