Διακρίσεις-Βραβεύσεις

Διαγωνισμός Haiku, 2022Το σχολείο μας βραβεύτηκε στον διαγωνισμό haiku που διοργανώνει κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ομοσπονδία Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας / Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης (CEO / FIPF) και υλοποιεί στην Ελλάδα ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου (A.P.L.F. – D.U.), μέλος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και την Επιτροπής Δυτικής Ευρώπης σε συνεργασία με το Προξενείο της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη και το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια της ΣΤ' τάξης Ελίνα Αναστάση που βραβεύτηκε, καθώς και στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό ΠΕ05 Γαλλικής γλώσσας κα Αλεξία-Αγγελική Μούτσιου. Το βραβευθέν ποίημα θα συμμετέχει και στον αντίστοιχο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό.

Μπορείτε να δείτε τη συγχαρητήρια Επιστολή για βράβευση του σχολείου μας στο Διαγωνισμό Ηaiku σε Παγκόσμιο Επίπεδο, καθώς και τη βεβαίωση βράβευσης που απονεμήθηκε στην μαθήτρια Ελίνα Αναστάση που διακρίθηκε στην 7η θέση.

Arrêtez la guerre.

Les amendiers ont fleuri.

Dansons tous ensemble.

Σταματήστε τον πόλεμο.

Οι αμυγδαλιές έχουν ανθίσει.

Ας χορέψουμε όλοι μαζί.