Ημέρα Επιστήμης, Τέχνης και Πολιτισμού 2018

giorti omiloi thub

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας, σας προσκαλούν στην εκδήλωση των Ομίλων με τίτλο: «Ημέρα Επιστήμης, Τέχνης και Πολιτισμού 2018» που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 7 Ιουνίου 2018 στην Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος από τις 10:00 έως στις 13:00. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ.

Ταυτόχρονα, στον Εκθεσιακό Χώρο της Ζ.Π.Α. θα λειτουργήσει Έκθεση Ζωγραφικής με έργα των μαθητών του Εικαστικού Ομίλου. Σας περιμένουμε!

eikastiko dromeno

Η ταινία animation «Η ειρήνη του ονείρου, των αισθήσεων και της ψυχής» αποτελεί μια έμπνευση των μαθητών του Eικαστικού Oμίλου, καθώς ήρθαν σε επαφή και δημιούργησαν έργα τέχνης τεσσάρων ζωγράφων διαφορετικών καλλιτεχνικών ρευμάτων, εποχής και τεχνικής. Στην ιστορία της ταινίας μας, οι τέσσερις ζωγράφοι συνεργάζονται ο καθένας με τον τρόπο του, το ύφος του και τα πινέλα του και γράφουν μια επίκαιρη ιστορία ειρήνης, η οποία αποτέλεσε για μας μια ευκαιρία να εκφράσουμε τη διαμαρτυρία μας στα γεγονότα πολέμου που συνταράσσουν και προβληματίζουν τον πλανήτη μας αυτές τις μέρες. Έτσι λοιπόν, όπως μπερδεύτηκαν οι πίνακες, προκύπτουν συνθέσεις που εμπεριέχουν βαθιά αντιπολεμικά νοήματα και ξαφνιάζουν με τη δύναμη της εικόνας και της αφήγησης τους. Οι πίνακες ζωγραφίστηκαν από τους μαθητές σε ομάδες και είναι αποτελέσματα μιας εποικοδομητικής συνεργασίας. Συγκεκριμένα οι μαθητές ζωγράφισαν έργα του σουρεαλιστή Ρενέ Μαγκρίτ, του φωβιστή Ανρί Ματίζ, του μεταϊμπρεσιονιστή Βίνσεντ Βαν Γκογκ και του ιμπρεσιονιστή Έντγκαρ Ντεγκά. Η ταινία μας είναι όλη ζωγραφισμένη στο χέρι που ζωντανεύει σε ένα μαγευτικό animation.

Ο Εκαστικός Ομιλος του Σχολείου σε δράση και πυρετώδεις προετοιμασίες: Από το πρωί στήνουμε την τελευταία έκθεση της χρονιάς που θα λειτουργήσει από Πέμπτη 7 Ιουνίου έως και Τρίτη 12 Ιουνίου 8πμ - 2μμ στον εκθεσιακό χώρο της ΖΠΑ με τίτλο "Η ζωή αλλιώς: Ανατρέπω και Δημιουργώ". Εξπρεσιονισμος, ιμπρεσιονισμος, σουρεαλισμός,φωβισμος, αλλά και μια σύνδεση της μοντέρνας τέχνης του γερμανικού εξπρεσιονισμού της "Κραυγής" του Μουνκ με ενδυματολογία και προσωπεία αρχαίου θεάτρου, καθώς και αρχαίες κούκλες (πλαγγονες) μεσα από μια διάθεση υπερρεαλισμού και κυβισμού. Μαζί μας και η συνάδελφος του 5ου νηπιαγωγείου κ. Δάφνη σε μια σύμπραξη δημιουργίας και επικοινωνίας μεταξύ των δύο σχολείων που διήρκεσε όλη τη φετινη σχολική χρονιά με πολύ αρμονική κ εποικοδομητικη συνεργασία δίνει με τα νηπιαγωγακια της τις ιδιαίτερες ανατρεπτικες κ απελευθερωτικές τους πινελιές με Ζορμπά, Καπετάν Μιχάλη, Φρίντα Κάλο, Γκωγκεν και τους κραυγουληδες του Μουνκ. Τέλος η συνάδελφος της φυσικής αγωγής του σχολείου μας Γκουρογιάννη Ιωάννα παρουσιάζει με τον όμιλο της χειροποίητα παραδοσιακά παιχνίδια της Ηπείρου φτιαγμένα με έμπνευση και μεράκι.